X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Zrobimy wszystko, by chronić polską gospodarkę". Premier przedstawił szczegóły pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 13:56
Dofinansowanie kosztów stałych, wypłata postojowego, zwolnienie ze składek ZUS - to niektóre z instrumentów wchodzących w skład nowego pakietu wsparcia dla firm w związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami. Te rozwiązania pomogą dopasować się biznesowi do nowych okoliczności i ochronią miejsca pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: KPRM/Adam Guz

Szef rządu zaprezentował na konferencji pakiet 10 rozwiązań, które mają pomóc przetrwać firmom nadchodzące, trudne miesiące. Część z nich, jak np. postojowe czy zwolnienia ze składek, z powodzeniem były stosowane już wiosną. W nowym pakiecie są też jednak nowe rozwiązania, jak np. umorzenie części dotychczasowych subwencji czy dofinansowanie kosztów stałych.

Posłuchaj
00:21 kd.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o nowych rozwiązaniach dla firm (IAR)

Jak mówił Mateusz Morawiecki, pierwszym elementem mają być subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.

Drugim elementem ma być umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.

Następnym punktem jest wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.

Kontynuowane mają być programy gwarancji: de minimis dla małych i średnich oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.

Pakiet przewiduje też kontynuowanie dopłat do miejsc pracy, a także przedłużenie wypłaty postojowego oraz zwolnień ze składek ZUS.

Dofinansowane mają być zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę.

Ostanie punkty, wymienione przez Mateusza Morawieckiego, to polityka drugiej szansy i dofinansowanie leasingu.

Jak mówił premier, koszt pakietu to ok. 9-10 miliardów złotych. W przypadku wprowadzenia narodowej kwarantanny może on wzrosnąć o kolejne 5-10 miliardów złotych.

Posłuchaj
00:23 papa.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: ochrona miejsc pracy w czasie epidemii jest jednym z priorytetów rządu (IAR)
maseczki dziurek shutterstock_1710406336 1200.jpg
Ekspert: przestrzeganie obostrzeń ważne nie tylko dla zdrowia, ale też dla gospodarki

Premier: trzeba działać szybko

Na konferencji prasowej szef rządu zapewnił, że państwo zrobi wszystko, by jak najmocniej wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym czasie.

- Użyjemy wszystkich naszych sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom, żeby chronić miejsca pracy. Dzisiaj musimy ograniczyć naszą mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności i trudy. Pomagajmy innym, tym starszym i tym słabszym - mówił Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że władze będą dalej pracować nad pakietem pomocowym i, w razie potrzeby, go udoskonalać.

Premier podkreślił, że dla rządu ochrona miejsc pracy jest priorytetem. Zwrócił uwagę, że po wiosennej fali pandemii nie było znacznego wzrostu bezrobocia.

Posłuchaj
00:23 papa.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: ochrona miejsc pracy w czasie epidemii jest jednym z priorytetów rządu (IAR)

Jak dodał, dzięki działaniom władz i pomocy dla firm udało się uratować 5 milionów miejsc pracy. Wskazywał, że tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł.

- A na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że teraz firmy ponownie będą potrzebować pomocy, mimo że w gospodarce w ostatnim czasie widać było odbicie.

- Gospodarka się odbijała bardzo dobrze do września, do początku października. Teraz mamy do czynienia z sytuacją trudną, kiedy razem znowu musimy dopasować instrumenty finansowe do ratowania przedsiębiorców, do pomocy branżom najmocniej dotkniętym przez ten nasz hamulec bezpieczeństwa, który musieliśmy zaciągnąć - mówił Morawiecki.

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski

Firmy znowu nie będą same

Premier powiedział, że niepokój przedsiębiorców wywołany nowymi ograniczeniami jest zrozumiały, ale podkreślił, że w tej sytuacji tylko tak można powstrzymać rozwój epidemii. Zapewnił, że rząd robi co może, by wesprzeć gospodarkę.

- Staramy się wychodzić naprzeciw z bardzo dużymi programami finansowymi, które mają służyć ochronie gospodarki i do tej pory - zdaniem m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego - obroniliśmy gospodarkę w najwyższym możliwym stopniu w stosunku do PKB w porównaniu do wszystkich krajów Europy - stwierdził Morawiecki.

Posłuchaj
04:51 błażej 6.mp3 Czy działania obronne, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki wystarczą, aby obronić pracowników i firmy przed skutkami ograniczeń związanych z pandemią, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 

Szef rządu wskazywał na obostrzenia w m.in. przemieszczaniu się zastosowane w ostatnich dniach w innych krajach Europy, m.in. całkowity lockdown czy godziny policyjne.

- My także musieliśmy włączyć ten hamulec bezpieczeństwa - mówił premier.

- Po dynamicznym odbiciu w trzecim kwartale jesteśmy w okresie ponownego spowolnienia. Ale przetrwamy razem ten czas. Drodzy państwo, drodzy przedsiębiorcy. Wierzę w to, że instrumenty, które zastosujemy teraz (...) będą dobrze dopasowane do waszych potrzeb - podsumował Mateusz Morawiecki.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszyscy, którzy mogą, muszą pracować zdalnie", apeluje premier i zapowiada zmiany w Tarczy Finansowej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 17:05
- Wszyscy urzędnicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Zapowiedział również ochronę miejsc pracy oraz ochronę przedsiębiorców przed upadłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:02
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że zostaną uruchomione narzędzia wsparcia dla branż dotkniętych nowymi obostrzeniami, które sprawdziły się już podczas wiosennego lockdownu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od soboty hotele są niedostępne, ale są wyjątki. Sprawdź jakie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 11:30
W związku z nowymi obostrzeniami z powodu pandemii, od soboty 7 listopada do 29 listopada, hotele w całej Polsce będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce ograniczenia w pracy galerii handlowych i sklepów. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:50
Od soboty 7 listopada do 29 listopada br. w galeriach handlowych będą otwarte tylko niektóre sklepy, np. spożywcze, drogerie, meblowe, oraz apteki i punkty usługowe, np. pralnie czy poczta. W placówkach obowiązywać będą limity osób - czytamy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: przestrzeganie obostrzeń ważne nie tylko dla zdrowia, ale też dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 10:47
Jako przedsiębiorcy i pracodawcy apelujemy do Polaków o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego, o dystans społeczny, noszenie maseczek, bo nie możemy pozwolić sobie na kolejne zamknięcie całej gospodarki. I nie jest to tylko problem firm, które nawet otrzymają wsparcie rządu, ale też wszystkich pracujących, rodzin, które mogą stracić źródła utrzymanie gdy i gospodarka stanie się niewydolna – przestrzegał w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Rady Przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń