X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

MI: Polska unijnym liderem w dziedzinie cyfryzacji usług dronowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 19:02
W 2020 r. Polska osiągnęła jeden z najwyższych na świecie wskaźników gotowości do wdrażania usług dronowych oraz jest unijnym liderem cyfryzacji usług wspierających operacje lotnicze bezzałogowych statków powietrznych - ocenił resort infrastruktury.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

- Pandemia Covid-19 to bolesne doświadczenie dla lotnictwa na całym świecie, ale to też moment testu dojrzałości i zdolności kluczowych instytucji lotniczych adaptowania się do nowych warunków i przekuwania ryzyk w szanse. Z tego testu polskie lotnictwo wychodzi nie tyle obronną ręką, co tworzy i wdraża rozwiązania najwyższej światowej jakości. Przyspieszona transformacja cyfrowa lotnictwa umożliwia szersze wykorzystanie dronów między innymi do wsparcia transportów medycznych, otwiera nowe perspektywy dla polskiego i światowego lotnictwa przyszłości. Dlatego jestem dumny, że za tą zmianą stoją Polacy - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Resort infrastruktury wyjaśnił, że zgodnie z raportem EUROCONTROL (European Organisation for the Safety of Air Navigation) z września 2020 roku, Polska jest krajem o najwyższym poziomie cyfryzacji usług wspierających wykonywanie operacji bezzałogowych statków powietrznych (U-space). Podkreślono, że jest to efekt wdrożenia przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej koncepcji operacyjnej i systemu PansaUTM, który umożliwia koordynację lotów dronów w przestrzeni kontrolowanej lotnisk.

the-drones-4099840_1280.jpg
Drony pomogą w walce z koronawirusem. Będą odpowiadać za transport pomiędzy szpitalami

Od połowy br. PAŻP wraz z ULC oraz MI realizują projekt "Usługi Cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych" w oparciu o autorską koncepcję PAŻP. W ramach projektu do roku 2023 powstanie krajowy system informacji dronowej oraz będą udostępnione zaawansowane usługi cyfrowe dla obywateli, umożliwiających realizację wszystkich obowiązków regulacyjnych związanych m.in. z dokonywaniem rejestracji i uzyskiwaniem zezwoleń oraz wykonywaniem operacji dronów automatycznych i autonomicznych - przypomniano.

Resort dodał, że dzięki projektowi PansaUTM oraz innym działaniom rządowym mającym stworzyć warunki do rozwoju obszaru dronowego, Polska znalazła się, zgodnie z analizami zawartymi w raporcie Droneii Drone Regulations Report 2020, na drugim miejscu na świecie, po Singapurze, jeśli chodzi o gotowość do wdrażania usług dronowych.

dron stock 1200.jpg
Od nowego roku nowe przepisy dotyczące dronów. Zobacz, co się zmieni

- W żadnej innej dziedzinie technologicznej Polska nie miała dotąd takich osiągnięć. Została zapewniona suwerenność cyfrowa dla obszaru infrastruktury dronowej, dając szansę na realizację kolejnego wyzwania, jakim jest niezależność technologiczna i rozwój produkcji bezzałogowców do zastosowań specjalistycznych - podkreślono.

Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych, zauważyła, że drony przyspieszają automatyzację przemysłu i poprawiają jakość danych potrzebnych w zarządzaniu. 

- Nadchodzi czas intensywnego rozwoju nowego rynku dronów 2.0. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby zapewnić jego zrównoważony rozwój, z korzyścią dla polskiej gospodarki, obywateli i środowiska naturalnego - oceniła.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Nowa rola dronów w pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 06:30
Prywatny start-up w Singapurze rozpoczął dostarczanie przesyłek na pokłady statków stojących na redzie portu. Z powodu ścisłych regulacji w poruszaniu się bezzałogowców w tym mieście-państwie, takie loty są możliwe wyłącznie nad morzem. Rola dronów ogromnie wzrosła w dobie pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od nowego roku nowe przepisy dotyczące dronów. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:45
Zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, które w Polsce mają wejść w życie z końcem roku, nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Natomiast będzie obowiązek rejestracji operatora bezzałogowego statku. Liczyć się będzie też waga statku oraz wiek użytkownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony pomogą w walce z koronawirusem. Będą odpowiadać za transport pomiędzy szpitalami

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 16:45
Drony mają pomóc w transporcie medycznym i w walce z pandemią koronawirusa. Bezzałogowych statki powietrzne będą działały na rzecz służb medycznych w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyczny most powietrzny. Drony będą latać między szpitalem na Stadionie Narodowym a kliniką MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 08:18
Pomiędzy szpitalem tymczasowym na PGE Narodowym a Centralnym Szpitalem Klinicznym CSK MSWiA ma powstać dronowy system transportowy (DTS), działający na zasadzie medycznego mostu powietrznego. Drony transportowe, stanowiące trzon systemu, na wyznaczonej wcześniej podniebnej trasie między szpitalami, będą przewozić m.in. próbki wymazowe i krew do badań.
rozwiń zwiń