Od nowego roku nowe przepisy dotyczące dronów. Zobacz, co się zmieni

Zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, które w Polsce mają wejść w życie z końcem roku, nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Natomiast będzie obowiązek rejestracji operatora bezzałogowego statku. Liczyć się będzie też waga statku oraz wiek użytkownika.

2020-09-05, 10:45

Od nowego roku nowe przepisy dotyczące dronów. Zobacz, co się zmieni
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Dmitry Kalinovsky

Rejestracji będzie można dokonać na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Obowiązek rejestracji operatora dronów wprowadzają unijne przepisy

31 grudnia mają wejść w życie unijne przepisy i procedury dotyczące eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego postanowiła ujednolicić przepisy i procedury dla dronów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

dron drony shutterstock 1200.jpg
Cyfrowa rewolucja w obsłudze dronów. Unijne pieniądze na rozwój branży

Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wypracowano rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i otwarcie granic dla branży bezzałogowej w UE. W związku z tym, od 1 stycznia 2021 r. przestaną obowiązywać krajowe przepisy i procedury państw członkowskich UE, dedykowane dla cywilnych użytkowników dronów.

Zmiany dotyczą podziału na loty rekreacyjne i użytkowe

Jedną z największych zmian będzie brak podziału na loty o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz na loty inne niż sportowe i rekreacyjne.


Jak tłumaczy ULC, dotychczasowe komercyjne wykorzystanie dronów - możliwe jedynie dla posiadaczy świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego UAVO - w większości przypadków stanie się ogólnodostępne.

Złagodzenie obowiązków dotyczących użytkowania  rekreacyjnego (tzw. loty otwarte)

Z drugiej strony, na użytkowników, którzy latają całkowicie dla zabawy, spadną dodatkowe obowiązki, które do tej pory ich nie dotyczyły.

"Pojawi się klasyfikacja wykonywanych lotów, podzielona na kategorie: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną. Podział został dokonany w oparciu o stopień ryzyka wykonywanych operacji lotniczych" - wyjaśnia ULC.

REKLAMA


Jak wyjaśnia Urząd, w kategorii otwartej drony o masie poniżej 25 kg będą mogły latać jedynie w zasięgu wzroku i do wysokości 120 m.

Loty użytkowe – wymagana zgoda lub deklaracja, uwaga na lokalne ograniczenia

W kategorii szczególnej jest wymagana zgoda lub złożenie deklaracji w ULC, a warunki lotów są określane w oparciu o analizę ryzyka. W miastach mogą również obowiązywać lokalne ograniczenia w przestrzeni powietrznej, warto więc je sprawdzić poprzez stronę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej lub dedykowaną aplikację.

Ważna jest też masa drona – powyżej  250 gram obowiązkowe szkolenie i test

"W kategorii otwartej, każda osoba chcąca latać dronem o masie powyżej 250 g będzie musiała przejść proste szkolenie on-line oraz zaliczyć test on-line potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy teoretycznej" - czytamy. Dla wszystkich użytkowników dronów o masie powyżej 250 g, zostanie stworzony również internetowy system obowiązkowej rejestracji.

Ważna zmiana – rejestracja operatora, nie drona

Jak wskazuje ULC, nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. "Będzie natomiast obowiązek rejestracji operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego wykonującego operacje w kategorii „otwartej” i „szczególnej”.

Operatorzy dronów umieszczają swój numer rejestracyjny na każdym swoim dronie" - wyjaśnia ULC.

Ważny też wiek operatora

Osoby niepełnoletnie powyżej 14 roku życia będą mogły zarejestrować się w rejestrze operatorów. Aby to zrobić będzie wymagana zgoda opiekuna prawnego. W przypadku małoletniego do 14 roku życia operacje dronem mogą być wykonywane przez niego samodzielnie w sytuacji kiedy dron jest zabawką, a loty są wykonywane pod bezpośrednim nadzorem osoby pełnoletniej.

Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego od 31 grudnia 2020 r. będzie udostępniony rejestr operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej