Forum Innowacyjności. Polska potrzebuje strategii wskazującej kierunki rozwoju energetyki
Ekspertka z Ministerstwa Środowiska i Klimatu Ksenia Ludwiniak powiedziała podczas II Forum Innowacyjności, że w przypadku zwiększania celów redukcji emisji gazów cieplarnianych przez unijne instytucje nie zmienią się strategiczne kierunki, którymi powinien podążać polski sektor energetyczny.
2020-12-07, 14:05
Ekspert przypomniała, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, która została skierowana do akceptacji rządu, zakłada między innymi rozwój energetyki wiatrowej i jądrowej.
Powiązany Artykuł
Minister klimatu i środowiska: bez energii nuklearnej trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne
Jak podkreśliła, resort bierze udział w procesie kreowania tempa dojścia do neutralności klimatycznej poprzez aktywne negocjacje na poziomie unijnym. Ale już teraz - jak mówiła - bez względu na to, czy cel klimatyczny będzie zwiększany, Polska potrzebuje strategicznego dokumentu wskazującego kierunki rozwoju polskiej energetyki:
Aktualnie unijny cel na 2030 rok to redukcja emisji dwutlenku węgla o 40 procent. Wciąż jednak toczą się dyskusje na ten temat. Komisja Europejska proponuje ograniczenie emisji o co najmniej 55 procent, a Parlament Europejski - o 60 procent.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Będziemy likwidować kopalnie węgla kamiennego". Wójcik o wymogach polityki klimatycznej UE
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku jest na etapie prac Komitetu Koordynacyjnego do spraw Polityki Rozwoju, któremu przewodniczy minister funduszy i polityki regionalnej. Potem trafi na ścieżkę rządową w ramach komitetów w kancelarii premiera.
Ten dokument strategiczny wskazujący kierunki, w których zmierzać będzie polski sektor energetyczny, opiera się na trzech filarach: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i dobra jakość powietrza.
Projekt zakłada, że w 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 procent, a udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej nie będzie przekraczać 56 procent. Dokument przewiduje też budowę elektrowni jądrowych i morskich farm wiatrowych.
IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA