Nie wszędzie zakończono przekształcenie użytkowania wieczystego. Wiele osób nadal czeka na zaświadczenia

2020-12-08, 14:04

Nie wszędzie zakończono przekształcenie użytkowania wieczystego. Wiele osób nadal czeka na zaświadczenia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: smasia/Pixabay

Po dwóch latach od zniesienia użytkowania wieczystego wciąż jeszcze wiele osób nie skorzystało z możliwości przekształcenia tej formy prawnej we własność. W dużej mierze odpowiada za to sytuacja epidemiologiczna, która zupełnie zmieniła zasady przyjmowania i wystawiania koniecznych dokumentów.

Przypomnijmy, że przekształceniu podlegają: nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, zabudowane budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Na nieruchomości mogą znajdować się budynki gospodarcze, garaże lub inne obiekty czy urządzenia budowlane umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Jeżeli na nieruchomości poza budynkami mieszkalnymi oraz innymi obiektami umożliwiającymi korzystanie z budynków mieszkalnych znajdują się budynki o innej funkcji (np. usługowej), to nieruchomość podlega przekształceniu wyłącznie w sytuacji, kiedy powierzchnia użytkowa budynków o innej funkcji niż mieszkalna nie przekracza 30 proc. łącznej powierzchni użytkowej wszystkich budynków znajdujących się na nieruchomości.

Powiązany Artykuł

WARSZAWA twitter.jpg
Przekształcenie użytkowana wieczystego we własność. Warszawa wznawia wysyłkę zaświadczeń

Nie wszystkie gminy zdążyły

Dokumentem potwierdzającym przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest zaświadczenie. Obowiązkiem gmin było wysłanie mieszkańcom takich zaświadczeń.

Miały na to 12 miesięcy od dnia przekształcenia, czyli powinny wysłać dokument do końca 2019 roku. Tak się nie stało, nie wszystkie gminy zdążyły. Jeszcze po tegorocznych wakacjach wiele dużych miast miało zaległości sięgające kilkudziesięciu procent zaświadczeń.

W związku z sytuacją Ministerstwo Rozwoju przedłużyło termin wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność gruntu. Teraz jest ono ważne bez względu na datę wydania. Jakie to ma znaczenie, kiedy przyjdzie zaświadczenie?

Przekształcenie jest odpłatne. Dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego zostaje zastąpiona opłatą przekształceniową. Przewidziano atrakcyjny system bonifikat (w przypadku, gdy opłata zostanie wniesiona jednorazowo). Jeżeli jednak nie dopełnimy formalności w odpowiednim terminie, ulgi mogą nam przepaść. Niektóre gminy postanowiły, że bonifikata, w innych z każdym rokiem bonifikata się zmniejsza.

Podstawa prawa własności gruntu

Przekształcenie następuje z mocy prawa, a więc nie jest konieczne składanie wniosku o wydanie zaświadczenia. Stanowić ono będzie podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków, a także wpisu roszczenia o opłatę w dziale III księgi wieczystej nieruchomości w odniesieniu do każdoczesnego właściciela. W przypadku przekształcenia udziału we współużytkowaniu wieczystym gruntu związanego z odrębną własnością lokalu wpis własności i roszczenia dokonany zostanie w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lokalowej.

W zaświadczeniu potwierdzającym przekształcenie zawarta jest informacja o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu. Przepisy nie nakładają obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej czy opłaty jednorazowej przed otrzymaniem zaświadczenia o przekształceniu lub informacji o wysokości opłaty jednorazowej.

Jednak na pytanie, czy osoby, które nie otrzymały zaświadczenia we własność, powinny zapłacić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależeć będzie ona bowiem od statusu danej nieruchomości.

Powiązany Artykuł

bloki osiedle deweloper 1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

Przypomnijmy, że opłatę roczną za użytkowanie wieczyste trzeba wnieść do 31 stycznia 2021 r. Choć opłatę – zgodnie z prawem – trzeba było uregulować do 31 marca 2020 r., to w związku z sytuacją termin przesunięto ją na 30 czerwca 2020 r., a następnie za pomocą tarczy antykryzysowej 4.0 ustalono go na 31 stycznia 2021 r.

Bez odwołania i zażalenia

Od wydanego zaświadczenia nie przysługuje odwołanie ani zażalenie wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, natomiast zgodnie z ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, jeżeli właściciel nieruchomości nie zgadza się z zawartą w zaświadczeniu informacją o wysokości i okresie wnoszenia opłaty, może złożyć do właściwego organu, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia zaświadczenia, wniosek o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia tej opłaty w drodze decyzji administracyjnej.

PolskieRadio24.pl/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej