Ułatwienia dla biznesu. Będą wydłużone preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku, do 30 czerwca 2021 r., preferencyjne warunki programu gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego.
2020-12-15, 16:37
- Zależy nam na tym, aby utrzymać korzystne dla przedsiębiorców warunki gwarancji de minimis. Dlatego przedłużamy ich stosowanie do końca czerwca 2021 r. MF jest w stałym kontakcie z BGK i wspólnie działamy na rzecz wsparcia polskich firm i zapewnienia im płynności finansowej w czasie COVID-19 - zapewnił szef resortu finansów Tadeusz Kościński.
Dodano, że poza przedłużeniem preferencyjnych warunków programu gwarancji de minimis udzielanych przez BGK w ramach Krajowego Funduszu Gwarancyjnego (KFG ), szef MF zgodził się także na wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. kolejnych, bardziej korzystnych dla przedsiębiorców parametrów tych gwarancji. Ma to związek z trwającą w Polsce pandemią COVID-19.
Ministerstwo przypomina, że w ramach KFG udzielane są przez BGK gwarancje spłaty kredytów obrotowych i inwestycyjnych w formule pomocy de minimis zaciąganych przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Powiązany Artykuł
Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK
W związku z pandemią COVID-19, gwarancje mogą obejmować do 80 proc. kwoty kredytu objętego gwarancją (przed pandemią do 60 proc.). Zrezygnowano również z pobierania opłaty prowizyjnej (przed pandemią pobierano prowizję 0,5 proc.).
Od 1 stycznia 2021 r., wprowadzone zostają kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców. Przede wszystkim podwyższono maksymalną kwotę gwarancji z 3,5 mln zł do 1,5 mln euro dla gwarancji do 5 lat i 750 tys. euro dla gwarancji powyżej 5 lat.
REKLAMA
Poza tym wydłużono maksymalny okres gwarancji spłaty kredytu obrotowego z 39 miesięcy do 75 miesięcy, a kredytu inwestycyjnego z 99 miesięcy do 120 miesięcy.
PAP, PR24, akg
REKLAMA