Wzrost płacy minimalnej, nowości w podatku CIT. Ważne zmiany od nowego roku

2020-12-31, 11:00

Wzrost płacy minimalnej, nowości w podatku CIT. Ważne zmiany od nowego roku
Składkę zdrowotną za grudzień zapłaconą w tym roku można odliczyć od podatku - zwraca uwagę MF.Foto: Iren Moroz/shutterstock

Początek 2021 roku przyniesie przynajmniej kilka zmian, istotnych zarówno dla przeciętnego podatnika, jak i dla biznesu. Po pierwsze, jak co roku możemy spodziewać się wzrostu płacy minimalnej. Ważne zmiany dotyczą podatku CIT - pojawi się tzw. estoński CIT, a sam podatek obejmie także spółki komandytowe.

Płaca minimalna od 1 stycznia 2021 roku ma wynosić 2800 złotych brutto. To oznacza wzrost o 200 złotych (7,7%) w stosunku do obecnego poziomu.

W związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia w górę od nowego roku pójdzie także minimalna stawka godzinowa. Wyniesie ona 18 złotych i 30 groszy, podczas gdy obecnie jest to 17 złotych.

Powiązany Artykuł

Tychy produkcja 1200 PAP.jpg
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy branżowej 6.0. Sprawdź, co zawiera

CIT rodem z Estonii

Od nowego roku ma zacząć obowiązywać nowe rozwiązanie podatkowe dla spółek - tzw. estoński CIT. To rozwiązanie, które przewiduje, że płatność podatku będzie następowała dopiero w momencie wypłaty zysków z firmy. Estoński CIT ma uprościć rozliczanie się firm z fiskusem i poprawić kondycję finansową firm.

Z rozliczenia według estońskiego CIT będą mogły skorzystać firmy, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych. Resort finansów szacuje, że z nowego rozwiązania skorzysta około 200 tysięcy firm. Przedsiębiorcy będą mieli wybór - czy chcą rozliczać się na nowych, czy na starych zasadach. Koszt budżetowy wprowadzenia rozwiązania to około 5,6 miliarda złotych.

Rozszerzenie podatku od dochodów spółek

W pakiecie zmian podatkowych, które wejdą w życie od nowego roku, jest też obłożenie podatkiem CIT spółek komandytowych w całości. To oznacza, że podatek będzie musiała zapłacić także sama firma, a nie tylko jej wspólnicy, tak jak do było do tej pory.

Jak informowało Ministerstwo Finansów, rozszerzenie podatku CIT ma związek z wykorzystywaniem tej formy spółek do tzw. optymalizacji podatkowej, na co wskazują wyniki kontroli podatkowych.

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej