X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trudna sytuacja gospodarcza nie zmieni w 2021 roku pomocy państwa dla rodzin. Programy 500+ i 300+ będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:11
Z programu Rodzina 500+ korzysta ok. 6,8 mln dzieci. Z kolei "Dobry Start" to udana inwestycja w edukację polskich dzieci, która niesie pomoc 4,5 milionowej grupie uczniów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: MRPiPS

Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. To efekt nowelizacji ustawy, która rozszerzyła program Rodzina 500+. Dzięki tej decyzji grupa dzieci objętych wsparciem zwiększyła się wówczas o ponad trzy miliony. Dzisiaj prawo do świadczenia mają wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.


1200_500 plus duze IAR.jpg
Dobre wieści dla rodziców. 500+ będzie przedłużone na podstawie poprzednich wniosków

Program realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci oraz stanowi inwestycję w rodzinę. Rozszerzona formuła Programu pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin.

Ratunek dla nadwyrężonego kwarantanną budżetu

Co piąty beneficjent programu 500+ deklaruje, że za pieniądze ze świadczenia może kupować towary lepszej jakości i tyle samo osób – odkładać pieniądze, czego wcześniej nie robiło – wynika z badania Quality Watch "Nastawienie do finansów", przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Pieniądze otrzymywane w ramach świadczenia 500+ najczęściej wydawane są na odzież i obuwie – 54 proc. Nieco rzadziej (46 proc.) pomoc jest przeznaczana na zabawki, książki i artykuły plastyczne oraz na dodatkowe zajęcia dzieci, na przykład naukę języka obcego czy korepetycje (43 proc.). Wyżywienie za pieniądze z programu kupuje 39 proc. badanych.

– 1 kwietnia minęły cztery lata od wprowadzenia rządowego Programu "Rodzina 500+". Rocznica przypada w samym środku zamieszania związanego z epidemią koronawirusa. Pomoc z programu podratowała więc niejeden nadwyrężony kwarantanną budżet – ocenia ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Badanie pokazało, że blisko połowa (ok. 47 proc.) osób korzystających z programu oraz tych, którzy nie otrzymują pieniędzy uważa, że to dobra forma wspierania rodzin. Odmiennego zdania jest co trzeci badany (33 proc.), a co piąty Polak (20 proc.) nie ma zdania w tej kwestii.

Co najmniej dwukrotną przewagę zwolenników nad przeciwnikami programu 500+ mają województwa: świętokrzyskie, lubelskie, opolskie, podkarpackie, łódzkie i pomorskie. W kieleckim jest ponad 60 proc. zwolenników wypłaty świadczenia. Gdyby o 500+ mieli decydować mieszkańcy Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego, programu by nie było, ponieważ przeciwników jest tam więcej. Z kolei na Podlasiu jest tyle samo osób przekonanych, że taki program jest potrzebny, jak i tych, którzy są przeciwnego zdania.


niemowle dziecko 1200.jpg
Nowa edycja programu "Maluch plus". Maląg: powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat

Program wciąż budzi emocje

Choć program na stałe wpisał się już w krajobraz świadczeń socjalnych dla rodzin i nikt publicznie go już nie krytykuje, to wciąż – pod jakimkolwiek pretekstem – budzi wiele emocji. Przypomnijmy, ile komentarzy wywołała nieprecyzyjna wypowiedź wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Całe nieporozumienie ma swój początek w wywiadzie, jakiego wicepremier Jadwiga Emilewicz udzieliła portalowi money.pl. Opisując zalety systemu ZUS, za pośrednictwem którego obsługiwany jest bon turystyczny, ówczesna wicepremier przyznała, że jest to doskonałe rozwiązanie na wypłatę różnych świadczeń. Dziennikarz zapytał więc, czy rząd chce wykorzystywać ten system do innych programów, np. 500+, wówczas szefowa resortu rozwoju odpowiedziała, że "z całą pewnością jest to droga, którą chcemy podążać, ale jest za wcześnie, by mówić, jakie mogą to być świadczenia".

Na reakcję komentatorów nie trzeba było długo czekać. Natychmiast pojawił się publikacje mówiące o zmianach w programie i wprowadzeniu zupełnie innej formy wypłacania świadczenia. Sprawę dość szybko niemal wyjaśnił rzecznik, rządu.

– Nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ w formie bonu cyfrowego. Z tego, co mi się wydaje, to pani premier mówiła w ogóle o świadczeniach społecznych, czyli szerzej. Nie wiem, czy wymieniła świadczenie 500+ – podkreślił podkreślił Piotr Müller.

Również sama zainteresowana szybko wyjaśniła swoją wypowiedź.

– Nigdy nie mówiłam, że program Rodzina 500 plus będzie w jakikolwiek sposób modyfikowany. To świetnie działający program, który wspiera polskie rodziny. To one najlepiej wiedzą, czego potrzebują i same decydują, w jaki sposób chcą wydać pieniądze – powiedziała w rozmowie z Business Insider Polska minister rozwoju.


szkoła zdalna nauka w domu dzieci rodzice matka lekcje 1200.jpg
300 zł w ramach programu "Dobry Start". Wnioski można składać jeszcze dziś

"Dobry Start" nieco wcześniej

Drugim z ważnych dla rodzin wielodzietnych programów jest "Dobry Start", czyli inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,5 mln uczniów. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Wiadomo już, że w 2021 roku terminy składania wniosku na 300+ zmienią się – będzie można je złożyć znacznie wcześniej:

  • od 1 lutego 2021 roku – przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną,
  • od 1 kwietnia 2021 roku – w urzędzie lub instytucji.

 

Warto pamiętać, że wyprawka szkolna 300+ nie przysługuje studentom, przedszkolakom i uczniom zerówki.

 


PolskieRadio24.pl, DoS

 

Czytaj także

Wicemister rodziny: 500+ działa lepiej niż zakładaliśmy - resort nie planuje zmian

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 08:59
- Program "500+" działa lepiej niż zakładaliśmy, co nie zmienia faktu, że w Polsce mamy do czynienia ze spadkiem urodzeń – powiedziała wiceminister rodziny Barbara Socha. Podkreśliła, że dalej potrzebne jest inwestowanie w politykę prorodzinną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: rodzina to jest inwestycja w przyszłość, nie koszt

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:29
- To inwestycja w przyszłość naszych rodzin i naszych dzieci, ale także inwestycja w przyszłość Polski - przekonywała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg uspokaja: w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na wszystkie programy prospołeczne

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 20:56
- Wszystkie programy prospołeczne są i będą realizowane, w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przedłuża zasiłki dla rodziców i ułatwienia fiskalne dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 16:00
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mógł być pobierany dłużej niż do 29 listopada - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednocześnie Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o pozostawieniu faktur uproszczonych i przedłużyło ułatwienia w ich rozliczaniu.  
rozwiń zwiń