X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

USA likwidują kolejne obostrzenia dot. dronów. Teraz będą one mogły latać nocą i nad ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:36
Rząd USA w coraz większym stopniu otwiera niebo dla dronów: będą mogły latać w nocy, nad ludźmi, warunkiem będzie jednak posiadanie zdalnych identyfikatorów.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

W Stanach Zjednoczonych małe drony będą mogły latać nad ludźmi, również nocą, poinformowała w poniedziałek Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Jak pisze Reuters, jest to znaczący krok w kierunku ich wykorzystania do powszechnych dostaw komercyjnych.

drony free1200.jpg
Obowiązkowe szkolenia i testy dla użytkowników dronów. Nowe przepisy wchodzą w życie już 31 grudnia

Mniej obostrzeń, za to wymóg wyposażenia w urządzenia identyfikujące

FAA stwierdziła, że ​​jej długo oczekiwane przepisy dotyczące dronów, zwanych również bezzałogowymi statkami powietrznymi, rozwiążą obawy dotyczące bezpieczeństwa, wymagając w większości przypadków technologii zdalnej identyfikacji, aby umożliwić ich identyfikację z ziemi.

Wcześniej małe operacje z udziałem dronów latających nad ludźmi ograniczały się do przelotów nad osobami bezpośrednio uczestniczącymi w akcji, znajdującymi się pod zadaszoną konstrukcją lub wewnątrz nieruchomego pojazdu - chyba że operatorzy uzyskali zwolnienie od FAA.

Jest czas na wdrożenie nowych zasad

Nowe zasady wejdą w życie 60 dni po publikacji w rejestrze federalnym, która odbędzie się w styczniu. Producenci dronów będą mieli 18 miesięcy na rozpoczęcie produkcji dronów ze zdalnym identyfikatorem, a operatorzy - dodatkowy rok na zapewnienie zdalnego identyfikatora.

dron drony technologie FREE 1200_660.jpg
Drony dostarczają paczki medyczne. Udane testy na Mazowszu i na Śląsku

Istnieją inne, bardziej skomplikowane zasady, które pozwalają większym dronom działać w niektórych przypadkach w nocy i nad ludźmi.

- Nowe zasady umożliwiają dalszą integrację dronów z naszą przestrzenią powietrzną, rozwiązując kwestie bezpieczeństwa i ochrony - powiedział administrator FAA Steve Dickson.

- Przybliżają nas do dnia, w którym będziemy regularnie obserwować operacje dronów, takie jak dostawa paczek - powiedział.

Aby przyspieszyć dostawy, firmy starają się tworzyć floty dronów. Stany Zjednoczone mają ponad 1,7 miliona zarejestrowanych bezzałogowców i 203 000 zdalnych pilotów (osób sterujących dronami z ziemi) z certyfikatami FAA.

Każdy dron nocny musi posiadać światła antykolizyjne oraz identyfikator

FAA stwierdziła, że ​​do operacji nocnych drony muszą być wyposażone w światła antykolizyjne.

Ostateczne zasady pozwalają w pewnych okolicznościach na operacje nad poruszającymi się pojazdami. Identyfikator zdalny jest wymagany dla wszystkich dronów o wadze 0,55 funta (0,25 kg) lub więcej, ale w przypadku mniejszych maszyn ma to miejsce tylko w pewnych okolicznościach, takich jak loty nad zespołami na świeżym powietrzu.

Nie ma potrzeby lokalizacji internetowej, jest za to wymóg zdalnej identyfikacji radiowej

Nowe przepisy eliminują wymóg łączenia dronów z internetem w celu przesyłania danych o lokalizacji, ale robią to, nadając zdalne komunikaty identyfikacyjne za pośrednictwem transmisji radiowej. Bez tej zmiany używanie dronów mogłoby zostać zabronione na obszarach bez dostępu do internetu.

dron drony shutterstock 1200.jpg
Najlepsze warunki do działalności z wykorzystaniem dronów. Polska pierwsza w Europie i druga na świecie

Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Bezzałogowych Pojazdów ocenia, że zdalny identyfikator będzie funkcjonował jako "cyfrowa tablica rejestracyjna dla dronów… która umożliwi bardziej złożone operacje", podczas gdy pozwolenie na działania w nocy i nad ludźmi "jest ważnym krokiem w kierunku umożliwienia integracji dronów w naszej krajowej przestrzeni powietrznej".

Ważna zmiana – dron nie może posiadać nieosłoniętych ruchomych części

Do przepisów wprowadza się jedno ważne zastrzeżenie mówiące o tym, aby małe drony nie miały żadnych odsłoniętych obracających się części, które mogłyby zranić ludzką skórę.

Od 2019 r. działają już regularne "dronowe linie lotnicze"

Przypomnijmy, United Parcel Service Inc poinformowało w październiku 2019 r., że uzyskało pierwszą pełną zgodę rządu na prowadzenie linii lotniczej wykorzystującej bezzałogowe maszyny latające.

W zeszłym roku Alphabet’s Wing, siostrzana jednostka wyszukiwarki Google, była pierwszą firmą, która uzyskała certyfikat amerykańskiego przewoźnika lotniczego na wykonywanie operacji dronowych z udziałem jednego pilota.

W sierpniu dotycząca bezzałogowych lotów usługa firmy Amazon.com Inc. otrzymała federalne zezwolenie, dzięki czemu sprzedawca może rozpocząć testowanie dostaw komercyjnych za pośrednictwem swojej nowej floty.

Walmart Inc poinformował we wrześniu, że przeprowadzi pilotażowy projekt dostarczania artykułów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego za pomocą zautomatyzowanych dronów, ale przyznał, że "minie trochę czasu, zanim zobaczymy miliony paczek dostarczanych przez te urządzenia".

Reuter, jk

Czytaj także

Nie wszędzie polecisz dronem. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o ograniczeniach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 08:24
Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy przygotował kampanię społeczną "Sprawdź, czy możesz TU latać dronem". Kampania ma uświadomić osobom latającym bezzałogowymi statkami powietrznymi o istnieniu stref z zakazem lotów dronami oraz zachęcić do sprawdzania, czy lot w danym miejscu jest dozwolony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MI: Polska unijnym liderem w dziedzinie cyfryzacji usług dronowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 19:02
W 2020 r. Polska osiągnęła jeden z najwyższych na świecie wskaźników gotowości do wdrażania usług dronowych oraz jest unijnym liderem cyfryzacji usług wspierających operacje lotnicze bezzałogowych statków powietrznych - ocenił resort infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze warunki do działalności z wykorzystaniem dronów. Polska pierwsza w Europie i druga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:30
Polska jest najbardziej przyjaznym krajem w Europie do prowadzenia działalności z wykorzystaniem dronów - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). W skali świata nasz kraj zajmuje 2. miejsce wśród 35 badanych gospodarek, tuż za Singapurem.
rozwiń zwiń