"Rażący przykład niemieckiej hipokryzji". Czy cokolwiek powstrzyma budowę Nord Streamu 2?

Chris Miller, profesor Tufts University z Massachusetts, na łamach "New York Timesa" wskazuje, że niewielu sojuszników Niemiec popiera projekt budowy gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. 

2021-02-25, 18:00

"Rażący przykład niemieckiej hipokryzji". Czy cokolwiek powstrzyma budowę Nord Streamu 2?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: eleonimages/shutterstock

Miller odnotowuje, że po uwięzieniu przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego wróciła debata dotycząca ukarania Kremla. W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zgodzili się na nałożenie sankcji na rosyjskich urzędników.

Te działania w ocenie publicysty "NYT" "raczej nie usatysfakcjonują krytyków Kremla", gdyż wielu z nich domaga się kroków wobec "ulubionego projektu prezydenta (Rosji) Władimira Putina" - gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami.

Powiązany Artykuł

rurociąg.jpg
KE nie komentuje słów prezydenta Niemiec o Nord Streamie 2. "To projekt prywatnych firm"

- Projekt przetrwał już ostry sprzeciw wielu krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych. Niemcy (...) są zdecydowane, by go dokończyć. Pozostało mniej niż 100 mil (ok. 160 km), budowa jest prawie ukończona. Jednak traktowanie Nawalnego i jego zwolenników po raz kolejny podało projekt w wątpliwość - zauważa Miller.

- Poprzednik tego rurociągu, Nord Stream, który został ukończony w 2012 roku i także biegnie pod wodą (Morza Bałtyckiego) bezpośrednio z Rosji do Niemiec, był również kontrowersyjny. Wschodni sąsiedzi Niemiec obawiali się, że Rosja może odciąć im gaz, jednocześnie kontynuując dostawy do Niemiec. W takim przypadku mieszkańcy Europy Wschodniej musieliby sami stawić czoło Kremlowi - przypomina profesor Tufts University.

REKLAMA

Od czasu ukończenia Nord Streamu "krajobraz energetyczny Europy uległ zmianie". - Chociaż Rosja dostarcza około 40 procent europejskiego gazu ziemnego, głównie rurociągami biegnącymi przez Białoruś i Ukrainę, nie jest już dominującą siłą, jak kiedyś. W znacznej części Europy Wschodniej, gdzie gaz wysyłany był prawie wyłącznie z Rosji, wiele krajów, w tym Polska i Litwa, kupuje obecnie skroplony gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych lub Norwegii - zauważa Miller. Podkreśla, że osłabieniu uległa monopolistyczna pozycja Gazpromu.

To jego zdaniem oznacza, że Nord Stream 2 "będzie miał niewielki wpływ na bezpieczeństwo energetyczne większości krajów europejskich".

Jednocześnie jest "jeden oczywisty przegrany" gazociągu - Ukraina. - Znaczna część rosyjskiego gazu wysyłanego obecnie do Europy przepływa przez ten kraj. Ale gdyby Nord Stream 2 został ukończony, a Rosja znacznie ograniczyłaby przesył gazu przez Ukrainę, Kijów straciłby ponad miliard dolarów rocznie na opłatach tranzytowych - pisze publicysta "New York Timesa".

W ocenie Millera "to powinno wystarczyć, by wspierający Ukrainę Niemcy wycofali się z projektu".

REKLAMA

Są jednak ku temu także inne powody. - Niewielu sojuszników Niemiec popiera rurociąg, a francuscy przywódcy ostatnio wzywają do porzucenia go. Wielu Europejczyków postrzega (wsparcie Berlina dla Nord Streamu 2 - PAP) jako rażący przykład niemieckiej hipokryzji (...) - wymienia. Co więcej, nowy gazociąg "słabo pasuje do wizerunku Niemiec jako lidera w dziedzinie zielonej energii".

Powiązany Artykuł

gazprom1200.jpg
Budowa NS2. Wiech: analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone odpuściły temat gazociągu

- Dlaczego więc Niemcy chcą rurociągu? Zwolennicy w Berlinie przytaczają dwa argumenty. Po pierwsze, że zapewni on gaz, który zastąpi węgiel i energię atomową, z której Niemcy się wycofują.

Po drugie, że kupowanie gazu z Rosji złagodzi politykę zagraniczną Kremla. Żaden argument nie jest przekonujący - pisze Miller.

Co więcej, Nord Stream 2 "stawia Berlin w konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi, które już nałożyły sankcje finansowe na firmy pomagające w budowie" tego projektu. Gazociąg ten - jak zauważa Miller - to jedna z nielicznych spraw, wokół których w Kongresie panuje ponadpartyjna zgoda.

REKLAMA

- Nałożenie sankcji pozwala amerykańskim politykom brzmieć surowo wobec Putina niewielkim kosztem - stwierdza publicysta.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej