Stopy procentowe utrzymane. Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Rada poinformowała, że oczekuje, iż w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną z przebiegiem pandemii.
2021-03-03, 16:40
Powiązany Artykuł
Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.
Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.
Rada Polityki Pieniężnej - podała w komunikacie - że oczekuje, iż w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną głównie z dalszym przebiegiem pandemii.
Po spadku ożywienie gospodarcze
- Po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku oczekiwany jest wzrost aktywności gospodarczej, choć skala i tempo ożywienia obarczone są niepewnością. Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą - czytamy w komunikacie.
Dodano, że pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ubiegłym roku, a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej.
REKLAMA
Decyzja RPP o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie stóp procentowych oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.
Posłuchaj
NBP: "polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii"
- W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki - poinformował NBP w komunikacie.
Dodano, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP, a poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego.
PAP, PR24, PR1, akg
REKLAMA
REKLAMA