Zielony Zwrot Taurona. Spółka planuje emisję długoterminowych obligacji
Tauron może wyemitować tzw. obligacje podporządkowane o wartości do 450 mln zł. Spółka porozumiała się w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Środki z emisji mogą trafić zarówno na bieżące potrzeby spółki, jak i na inwestycje - także te związane z tzw. Zielonym Zwrotem Taurona.
2021-03-11, 18:24
Obecny program emisji to drugie finansowanie podporządkowane udzielane Grupie Tauron przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwsza taka umowa została podpisana we wrześniu 2017 r.
- Istotnymi atutami obligacji podporządkowanych jest ich długoterminowość i elastyczność. W zależności od naszych potrzeb inwestycyjnych możemy decydować, w jakim stopniu wykorzystamy pulę dostępnego finansowania - wyjaśnił, pełniący obowiązki prezesa Taurona Marek Wadowski.
Ocenił, że skorzystanie z instrumentu, jakim są obligacje podporządkowane, zapewnia stabilność finansową Grupy w perspektywie realizacji założeń tzw. zielonego zwrotu i związanych z tych inwestycji.
Program emisji przewiduje możliwość emisji obligacji podporządkowanych w okresie dwóch lat od momentu podpisania dokumentacji. Czas finansowania wynosi 12 lat od daty emisji, gdzie pierwsze siedem lat to okres, w którym nie będzie możliwy ani wcześniejszy wykup obligacji przez Tauron, ani wcześniejsza ich sprzedaż przez BGK na rzecz podmiotów trzecich.
Powiązany Artykuł
Realizacja Zielonego Zwrotu TAURONA. Spółka rusza z budową farmy wiatrowej w Łódzkiem
Jak ocenił prezes Wadowski, nowy program emisji obligacji oznacza pozyskanie długoterminowego finansowania, istotnego dla Grupy Tauron w kontekście dywersyfikacji portfela dłużnego. Ważne jest także, że zadłużenie z tytułu obligacji podporządkowanych nie jest brane pod uwagę przy kalkulacji wskaźnika obrazującego relację długu netto do wartości EBITDA.
W ramach działań służących finansowaniu transformacji energetycznej Grupy, pod koniec ub. roku Tauron wyemitował już 5-letnie obligacje Zrównoważonego Rozwoju o wartości 1 mld zł, objęte przez inwestorów krajowego rynku finansowego. Uzyskane środki pozwolą na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim poprzez projekty wiatrowe i fotowoltaiczne oraz inwestycje przyłączeniowe.
Ogłoszony w 2019 r. tzw. zielony zwrot Taurona, którego źródła wytwórcze oparte są dziś głównie na węglu kamiennym, zakłada zwiększenie do blisko dwóch trzecich udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do 2030 roku. Tylko do 2025 r. zaplanowane zostały inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
REKLAMA
PAP, PR24, akg
REKLAMA