e-TOLL coraz bliżej. Znamy szczegóły nowego systemu opłat drogowych
Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowsze informacje i kolejne funkcje systemu e-TOLL, który zastąpi dotychczas działający system ViaToll. Wiadomo też, kiedy nastąpi debiut nowego systemu.
2021-03-17, 17:08
Resort finansów argumentuje, że nowy system będzie wygodniejszy, niż dziś obowiązujące rozwiązania. Dziś, by się zarejestrować w systemie ViaTOLL, konieczna jest wizyta w jednym z punktów sieci dystrybucji. To się zmieni. W nowym systemie będzie można się zarejestrować nie wychodząc z domu. Przedstawiciele resortu przedstawili dziś całą ścieżkę rejestracji. By tego dokonać, nie jest koniczne posiadanie profilu zaufanego, czy podpisu kwalifikowanego.
Posłuchaj
Kompleksowa obsługa online
Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy, lub osoby fizycznej. Potem możemy zarejestrować konkretne pojazdy i na koniec możemy przelać na utworzonej już konto. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość automatycznego uzupełnienia konta. Kiedy system uzna, że jest już mało pieniędzy, nastąpi automatyczna procedura, której efektem jest uzupełnienie konta. Specjaliści z ministerstwa zastrzegają jednak, że jest to tylko opcja.
Resort zapewnia, że nowy system zapewni kompleksową obsługę online bez konieczności odwiedzin w miejscach obsługi klienta. Nie będzie konieczne podpisywanie umowy. Każdy użytkownik systemu będzie miał na bieżąco wgląd w historię opłat. Wszystkie dane, dokumenty i usługi znajdą się w jednym miejscu.
REKLAMA
Aplikacja dostępna w telefonach
Nie będzie też konieczności wykupowania specjalnych urządzeń, które współpracują z systemem. Wystarczy zainstalować specjalna aplikację, która będzie dostępna zarówno na telefonach z systemem operacyjnym Android , jak i IOS.
Aplikacja będzie dostępna w sieci dystrybucji sklepów Google Play jak i App Store. Na zakończenie obowiązkowej rejestracji urządzenia każde z nich otrzyma kod ID, który użytkownik będzie podawał na internetowym koncie klienta. W czasie jazdy urządzenie będzie śledzone za pomocą sygnału GPS. W systemie pojawi się natomiast możliwość obsługi offline na wypadek chwilowego zaniku sygnału GPS.
Śledzenie sygnałem GPS
Resort przedstawił też generalne założenia systemu. Dostępnych będzie dziewięć wersji językowych – w tym angielska, a także we wszystkich językach krajów sąsiadujących z naszym krajem. Zostanie wprowadzona możliwość ograniczania dostępności do systemu za pomocą biometrii, czy kodów PIN.
Właściciel konta będzie miał możliwość przeglądania historii dotychczasowych przejazdów w okresie do trzech miesięcy. Aplikację trzeba będzie uruchomić przed każdym przejazdem. Będzie ją też musiał zamknąć po zakończeniu każdego przejazdu. Jeżeli jej nie wyłączy, to aplikacja cały czas będzie zbierać informacje.
REKLAMA
Posłuchaj
Jednak wtedy nastąpi tak zwane filtrowanie, co oznacza, że system nie naliczy kolejnych opłat za użytkowanie drogi płatnej. Osoby, które nie posiadają smartfonów zdolnych do współpracy z systemem, będą miały możliwość zakupu urządzeń, które będą śledzone sygnałem GPS.
Taki użytkownik nie będzie musiał już takiego urządzenia rejestrować. Jednak pozostanie obowiązek rejestracji użytkownika. Urządzenia będą dostępne w momencie otwarcia punktów dystrybucji. Resort finansów zastrzega jednak, że jeśli urządzenia przejdą testy, wtedy będzie je można nabyć u samych producentów.
Trwają testy
W tej chwili trwają testy całego systemu. Na bieżąco są usuwane błędy, które występują podczas prób. Trwa też pilotaż z udziałem PKN Orlen, a także pilotażowy montaż kamer. Na początku marca zainstalowano je w Strykowie.
REKLAMA
W drugiej połowie maja rozpocznie się rejestracja użytkowników i pojazdów. Cały system zacznie działać w czerwcu. Będzie on miesiącem przejściowym – wtedy kierowcy zdecydują, czy zostaną jeszcze z systemem ViaTOLL, czy przejdą już do systemu e-TOLL.
Na A2, system opłat pozostanie bez zmian
Od pierwszego lipca pozostanie jedynie system e-TOLL. Nowy system będzie też alternatywą dla użytkowników systemu Via Auto, czyli dla właścicieli samochodów osobowych, którzy korzystają z płatnych odcinków dróg obsługiwanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Nie są natomiast prowadzone żadne rozmowy z koncesjonariuszami odcinków szybkich dróg płatnych. Oznacza to, że na niektórych odcinkach na przykład autostrady A2, system opłat pozostanie bez zmian.
IAR, Aleksander Pszoniak, IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA