Aby pokonać koronawirusa, potrzebne są nie tylko szczepienia, ale także odpowiednie zachowania społeczne
O programie szczepień oraz konieczności przestrzegania przez społeczeństwo zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia mówił w radiowej Trójce w audycji "Rozmowa Trójkowo-Gospodarcza" prof. Filip M. Szymański z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego.
2021-04-30, 12:01
Do tej pory zaszczepiono w Polsce ponad 11 mln osób, dziennie szczepi się ponad 331 tysięcy osób, i jak podkreśla gość radiowej Trójki, to dobry wynik i ma nadzieję, że dzięki szczepieniom walka z pandemią zostanie wygrana.
W pokonaniu pandemii liczą się nie tylko szczepienia
Jak jednak zauważa, program rządowy oznaczający masowe szczepienia gwarantuje tylko część sukcesu, gdyż jednym z najważniejszych czynników służących pokonaniu wirusa jest zachowanie społeczeństwa, które musi przestrzegać zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Powiązany Artykuł
Prawie 7 tys. nowych zakażeń, 429 zgonów. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia
- Tylko wspólna walka – oznaczająca masowe szczepienia oraz odpowiednie zachowania społeczne - jest w stanie pokonać wirusa – podkreśla prof. Szymański.
REKLAMA
Trzeba pamiętać o dystansie społecznym, maseczkach
Jak dodaje, program szczepień jest dobrze realizowany, i w kolejnych tygodniach i miesiącach będziemy mieli coraz więcej osób zaszczepionych, ale na to wszystko musi nakładać się przestrzeganie podstawowych zasad, czyli zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek czy powstrzymanie się od imprez.
Od tego, jak podkreśla gość Polskiego Radia, zależy luzowanie nałożonych obostrzenie obostrzeń, dotyczących np. podróżowania czy wypoczynku.
Powiązany Artykuł
38 i 39-latkowie mogą rejestrować się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Ruszyły kolejne zapisy
Ważny powrót służby zdrowia do normalnego funkcjonowania – np. do planowych zabiegów
Gość pytany o zasady funkcjonowania służby zdrowia podczas pandemii podkreśla, że teraz najważniejsze jest, aby zapewnić jej normalne funkcjonowanie, czyli powrót do planowych zabiegów i operacji.
REKLAMA
- To ważne, gdyż właśnie choroby przewlekłe i brak kontynuacji ich leczenia w przypadku onkologii, kardiologii, czy chorób układu oddechowego, są głównymi przyczynami zgonów – podkreśla gość radiowej Trójki.
Pokonanie wirusa zależy też od nas samych i szybkiej reakcji na objawy duszności czy zmęczenia
Trzeba też pamiętać o powikłaniach pocovidowych i znaczeniu rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli chorobę.
- Również osoby, u których pojawiają się takie objawy jak duszność, zmęczenie czy zaburzenia pamięci, powinni jak najszybciej zgłosić się do swoich lekarzy rodzinnych - podkreśla gość radiowej Trójki.
REKLAMA
Posłuchaj
PR3/PR24/Wojciech Surmacz/jk
REKLAMA
REKLAMA