X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Aby pokonać koronawirusa, potrzebne są nie tylko szczepienia, ale także odpowiednie zachowania społeczne

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:01
O programie szczepień oraz konieczności przestrzegania przez społeczeństwo zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia mówił w radiowej Trójce w audycji "Rozmowa Trójkowo-Gospodarcza" prof. Filip M. Szymański z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SmartPhotoLab/Shutterstock

Do tej pory zaszczepiono w Polsce ponad 11 mln osób, dziennie szczepi się ponad 331 tysięcy osób, i jak podkreśla gość radiowej Trójki, to dobry wynik i ma nadzieję, że dzięki szczepieniom walka z pandemią zostanie wygrana.

W pokonaniu pandemii liczą się nie tylko szczepienia

Jak jednak zauważa, program rządowy oznaczający masowe szczepienia gwarantuje tylko część sukcesu, gdyż jednym z najważniejszych czynników służących pokonaniu wirusa jest zachowanie społeczeństwa, które musi przestrzegać zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

karetka shutterstock_1671976747 1200.jpg
Prawie 7 tys. nowych zakażeń, 429 zgonów. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

- Tylko wspólna walka – oznaczająca masowe szczepienia oraz odpowiednie zachowania społeczne - jest w stanie pokonać wirusa – podkreśla prof. Szymański.

Trzeba pamiętać o dystansie społecznym, maseczkach

Jak dodaje, program szczepień jest dobrze realizowany, i w kolejnych tygodniach i miesiącach będziemy mieli coraz więcej osób zaszczepionych, ale na to wszystko musi nakładać się przestrzeganie podstawowych zasad, czyli zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek czy powstrzymanie się od imprez.

Od tego, jak podkreśla gość Polskiego Radia, zależy luzowanie nałożonych obostrzenie obostrzeń, dotyczących np. podróżowania czy wypoczynku.

szczepienie COVID pap 1200.jpg
38 i 39-latkowie mogą rejestrować się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Ruszyły kolejne zapisy

Ważny powrót służby zdrowia do normalnego funkcjonowania – np. do planowych zabiegów

Gość pytany o zasady funkcjonowania służby zdrowia podczas pandemii podkreśla, że teraz najważniejsze jest, aby zapewnić jej normalne funkcjonowanie, czyli powrót do planowych zabiegów i operacji.

- To ważne, gdyż właśnie choroby przewlekłe i brak kontynuacji ich leczenia w przypadku onkologii, kardiologii, czy chorób układu oddechowego, są głównymi przyczynami zgonów – podkreśla gość radiowej Trójki.

Pokonanie wirusa zależy też od nas samych i szybkiej reakcji na objawy duszności czy zmęczenia

Trzeba też pamiętać o powikłaniach pocovidowych i znaczeniu rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli chorobę.

- Również osoby, u których pojawiają się takie objawy jak duszność, zmęczenie czy zaburzenia pamięci, powinni jak najszybciej zgłosić się do swoich lekarzy rodzinnych - podkreśla gość radiowej Trójki.

Posłuchaj
12:17 prof. Filip Szymański z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego gościem audycji "Rozmowa Trójkowo-Gospodarcza" (Wojciech Surmacz PR3) prof. Filip Szymański z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego gościem audycji "Rozmowa Trójkowo-Gospodarcza" (Wojciech Surmacz PR3)

 

PR3/PR24/Wojciech Surmacz/jk

Czytaj także

Paszporty szczepionkowe. Maria Libura: dylemat między swobodą a racjami zdrowia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 15:30
- Paszporty szczepionkowe budzą wiele wątpliwości dotyczących wolności przemieszczania się, ale z drugiej strony mamy racje zdrowia publicznego. Zaraz po raz kolejny staniemy na granicy wydolności służby zdrowia - oceniła w Polskim Radiu 24 pomysły na wprowadzenie takiego rozwiązania Maria Libura, ekspert ds. zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzecia fala pandemii. Prof. Zajkowska: nawet ozdrowieńcy nie są bezpieczni

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:30
- Ci, którzy chorowali bezobjawowo generują mniej przeciwciał, które szybciej się wytracają. Powtórnych zachorowań nie obserwuje się do trzech miesięcy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 wirusolog prof. Joanna Zajkowska. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 143 nowych zakażeniach koronawirusem. Od wczoraj zmarły 443 zakażone osoby, a wyzdrowiało 24 367 osób. Od soboty zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy już w fazie spadku zachorowań". Prof. Andrzej Fal o trzeciej fali COVID-19 w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:35
- Należy pamiętać, że wzrost zachorowań wyprzedza o 10 do 14 dni wzrost ciężkich hospitalizacji, w związku z tym myślę, że szczególnie szpitale nie mogą powiedzieć o tym, że trzecią falę zachorowań mają za sobą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Fal, prezes Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Noszenie maseczek na świeżym powietrzu nadal obowiązuje". Rzecznik MZ przypomina o zasadach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:42
Jak zaznaczył w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz noszenie maseczek na świeżym powietrzu "nadal obowiązuje". Dodał, że wraz z postępującymi szczepieniami przeciwko COVID-19 będą możliwe luzowania w zakresie maseczek, ale dziś jest za wcześnie, by o tym mówić.
rozwiń zwiń