Prezes PGNiG: w ciągu dekady zapotrzebowanie na gaz zwiększy się o ponad 50 procent
-Gaz ziemny jest paliwem przejściowym w okresie przejścia od energetyki opartej o węgiel, do nowych, odnawialnych źródeł energii. Dlatego dla naszej firmy to ogromne wyzwanie, ale i szansa na duży sukces - powiedział Paweł Majewski prezes zarządu PGNiG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2021-05-06, 17:30
Gość audycji przypomniał, jak trudno będzie Polsce osiągnąć wyznaczony na rok 2050 przez Unię Europejską cel osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki, skoro w większym stopniu niż w innych krajach nasza energetyka jest oparta na węglu.
Dlatego trzeba będzie dostosować obecne firmy energetyczne do korzystania z gazu zimnego, co będzie wymagało wielkich inwestycji. Ale na ten cel Bruksela przeznaczy środki np. z fundusz sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz z innych unijnych puli pieniędzy na rozwój OZE.
PGNiG chce pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu jej do nowych, "zielonych" źródeł energii, takich jak wodór i biometan. Tego typu "zielone gazy" będą miały stopniowo coraz większy udział w polskiej energetyce.
Wymaga to nie tylko wielkich nakładów na inwestycje, ale także opracowania nowych technologii na pozyskiwanie nowych złóż oraz strategii modernizacji polskich elektrowni.
REKLAMA
W wykorzystaniu nowych technologii, aby Polska osiągnęła oczekiwany przez UE poziom emisji CO2, pomoże specjalny zespół ekspertów od rynku gazowego i chemików, którzy pracują w PGNiG w pionie badawczo-rozwojowym. I właśnie na Kongresie 590 polski gigant gazowy przedstawił swoje pomysły na zrealizowanie przez nasz kraj wymogów unijnej polityki klimatycznej.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA