X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W jakie branże inwestują polskie firmy? Zobacz wyniki najnowszej analizy PIE

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 10:27
W maju najwięcej firm inwestujących było w budownictwie, a najmniej w produkcji i handlu - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, corgarashu

- Wśród przedsiębiorstw, które ponoszą wydatki inwestycyjne blisko połowę stanowią firmy z wyższym, około 1/3 z takim samym, a 20 proc. z niższym poziomem nakładów inwestycyjnych w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy - wskazali analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Z opublikowanego badania PIE i Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że najwięcej firm inwestujących było w budownictwie (49 proc.), a najmniej w produkcji (30 proc.) i handlu (36 proc.).

Za spadki inwestycji w produkcji odpowiadają, jak wskazano, pogarszające się nastroje przedsiębiorców, wynikające głównie z mniejszej wartości sprzedaży i mniejszej liczby nowych zamówień, a w usługach – z lockdownu wielu grup firm (gastronomia, branża eventowa, kultura, turystyka).

firma przedsiębiorca klient obsługa 1200.jpg
Polski Instytut Ekonomiczny: firmy powinny inwestować w działania wspierające sprzedaż

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorców

Dodano, że wśród firm, które nie poniosły wydatków inwestycyjnych, w maju najwięcej było firm handlowych i TSL (transport-spedycja-logistyka) (po 44 proc. ogółu badanych). Natomiast firm, które nie inwestowały z powodu braku możliwości finansowych, było najwięcej w produkcji (33 proc.) i usługach (28 proc.). Według analityków udział firm z brakiem inwestycji rośnie również wśród firm produkcyjnych. 

Podkreślono, ze wydatki inwestycyjne firm to czuły wskaźnik odzwierciedlający nastroje przedsiębiorców, co potwierdzają majowe odczyty poziomu inwestowania.

- Są one wypadkową narastającej niepewności firm produkcyjnych, handlowych i usługowych co do skali, struktury i dynamiki wydatków gospodarstw domowych po odmrożeniu gospodarki oraz obaw firm usługowych wynikających z przedłużającego się lockdownu i ich trudnej sytuacji ekonomicznej - wyjaśniono.

Majowe odmrażanie gospodarki daje szansę 

W ocenie PIE nadzieję daje dobra sytuacja na rynku budowlanym, która w przyszłych okresach zwykle przekłada się na zwiększoną produkcję w innych gałęziach gospodarki.

- Majowe odmrażanie gospodarki daje szansę na to, że w kolejnych comiesięcznych badaniach przedsiębiorstw będziemy obserwować większy udział firm ponoszących wydatki inwestycyjne - podsumowują analitycy.

PR24, akg

Czytaj także

Spadek inwestycji firm w technologie, wzrost w nieruchomościach. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 12:00
Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I półroczu 2020 r. spadły o 6,1 proc. rok do roku i wyniosły 61,5 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Ale rosną wydatki firm związane z budownictwem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefy ekonomiczne biją rekordy. Pandemia nie zatrzymała inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:30
Na inwestycje w strefach ekonomicznych zdecydowało się w ubiegłym roku najwięcej firm od kilku lat, ale obiecały najmniej miejsc pracy w historii. Mimo wszystko prognozy są optymistyczne – pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Instytut Ekonomiczny: firmy powinny inwestować w działania wspierające sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 10:26
Wraz z poprawą sytuacji finansowej w wyniku opanowania pandemii firmy powinny zwiększyć wydatki na działalność wspierającą sprzedaż - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów istotne jest m.in. wprowadzanie do oferty nowych produktów lub usług.
rozwiń zwiń