more_horiz
Gospodarka

"Producenci czarnych porzeczek nie mogą narzekać na ceny". Polska unijnym liderem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 10:34
Ceny czarnej porzeczki są wyższe niż w 2020 roku. Przemysł chętnie kupuje jagody, poszukują ich też konsumenci - mówi dyrektor generalna Krajowej Unii Producentów. Polska jest unijnym liderem w produkcji porzeczki czarnej, z 78-proc. udziałem w zbiorach tych owoców w Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Okazało się, że niewielkie przymrozki, które wystąpiły na wiosnę, były akurat w czasie, gdy czarna porzeczka kwitła i trochę ją uszkodziły - poinformowała dyrektor generalna Krajowej Unii Producentów Soków Barbara Groele. Dodała, że nie tylko zbiory mogą być mniejsze od oczekiwanych, ale także gorąca aura nie sprzyjała owocom, które szybko dojrzewały i opadały.

Nacisk na zdrową żywność

Przyznała, że w tym roku przemysł chętnie kupuje te owoce, bo nie ma zapasów, a Polska nie ma tutaj konkurencji. Wzrostowi popytu na czarne porzeczki - jej zdaniem - pomogła epidemia Covid-19, z powodu której konsumenci dużo bardziej kładą nacisk na spożywanie zdrowej żywności, a ciemne jagody do takiej należą. Są to czynniki, które spowodowały, że w tym roku ceny skupu są wysokie, na poziomie 4 zł/kg - zaznaczyła Groele.

warzywa owoce ogród 1200.jpg
"Fale upałów nie są dobre dla upraw". Dr Witold Boguta o cenach warzyw i owoców

Zdaniem dyrektor, plantatorzy czarnych porzeczek powinni jednak ostrożnie podchodzić do ich produkcji. Wysoka cena skupu kusi do nowych nasadzeń, ale jeżeli będzie ich nadmiar, to sytuacja może się odwrócić i tak jak było kilka lat temu, uprawa będzie nieopłacalna.

Wyższe ceny porzeczek

W lipcu 2021 r. ceny porzeczek kształtowały się na poziomie wyższym niż przed rokiem. Według danych resortu rolnictwa, w połowie ubiegłego miesiąca porzeczki czarne skupowano - w zależności od województwa - po 3,80-4,14 zł/kg wobec 3,44-3,76 zł/kg przed rokiem.

Drogie są porzeczki na rynku hurtowym w Broniszach, który zaopatruje warszawską aglomerację - tam za kilogram owoców trzeba obecnie zapłacić 7-10 zł/kg. W sklepach porzeczki są jeszcze droższe, ale zazwyczaj oferowane są one w niewielkich opakowaniach, a ich jakość jest wyższa.

Polskie "superowoce"

O wartościach odżywczych czarnych porzeczek mówi się od lat. Zostały one uznane za polskie "superowoce". Jak zauważa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), dzięki zawartości soli mineralnych, pektyn oraz witamin czarne porzeczki są zalecane w diecie każdego zdrowego człowieka. Są one jednym z najlepszych naturalnych źródeł witaminy C, folianów, beta karotenu, a także witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP) oraz składników mineralnych: potasu, sodu, żelaza, wapnia, związków siarki i magnezu. Ponadto, porzeczka to owoc, którego spożywanie redukuje poziom złego cholesterolu oraz cukru we krwi.

Polska unijnym liderem

Z danych KOWR wynika, że Polska jest unijnym liderem w produkcji porzeczki czarnej, z 78-proc. udziałem w zbiorach tych owoców w Unii Europejskiej. Zajmujemy też 2. pozycję na świecie pod względem ich wolumenu, po Rosji. Zbiory porzeczek ogółem w naszym kraju stanowią 25 proc. zbiorów światowych.

maliny shutterstock 1200.jpg
Maliny to polska specjalność, jesteśmy liderem UE. Rozpoczyna się sezon na te owoce

Porzeczki są powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, natomiast stosunkowo mało się ich spożywa w postaci świeżej. Ich owoce stanowią surowiec do produkcji: koncentratów, soków, mrożonek, dżemów oraz nalewek.

Zarobić na eksporcie

Plantacje porzeczek w naszym kraju znajdują się przede wszystkim na terenie czterech województw: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

Według szacunków GUS, w 2020 r. w kraju zebrano 135 tys. ton porzeczek ogółem, z czego czarnej porzeczki - ok. 95 tys. ton.

Porzeczki czarne eksportowane są na rynki zagraniczne głównie w postaci mrożonej. Odbiorcami zagranicznymi mrożonych porzeczek czarnych były głównie: Białoruś (4,8 tys. ton, 36 proc. wolumenu eksportu), Niemcy (2,8 tys. ton, 21 proc.) oraz Wielka Brytania (1,3 tys. ton, 10 proc.).

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem