X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: decyzja o objęciu unijnymi przepisami Nord Stream2 poprawia sytuację Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 17:30
-To , że decyzją sądu budowany gazociąg Nord Stream2 będzie podlegał unijnym przepisom, spowoduje że jego operatorem nie będzie tylko firma z Rosji, a inne kraje będą miały łatwiejszy dostęp do tego surowca jako tzw. trzecia strona, bez dyktatu Gazpromu - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Maximillian cabinet

Prezes Instytutu Jagiellońskiego przypomniał jak wielkie znaczenie dla Polski, aby uniezależnić się od Gazpromu ma budowany gazociąg Baltic Pipie  z norweskim gazem, port LNG w Świnoujściu oraz plany budowy kolejnego, ale tym razem pływającego gazoportu.

Niezmiernie ważne dla Polski jest to, że zbudowano u nas wiele dużych zbiorników rezerwowych na gaz, aby płynnie przejść od dostaw surowca z Rosji do gazu z Morza Północnego z tranzytem przez Danię.

W opinii eksperta Instytutu na wyroku wiele zyska Ukraina, bo będzie mogła na dłużej liczyć na wpływy do budżetu z powodu tranzytu rosyjskiego "błękitnego paliwa". Ale nowy gazociąg tylko pogłębi uzależnienie Europy od Rosji, która będzie to wykorzystywała do politycznego szantażu lub do niezbyt uczciwej gry rynkowej.

Jako przykład takich zagrywek warto przypomnieć fakt, że obecne rezerwy gazu z Rosji w całej Europie są rekordowo niskie i dotyczy to głównie zbiorników kontrolowanych przez Gazprom. Widać w tym działanie na podbicie ceny gazu bezpośrednio przed zimą. Ale dla gazu z Rosji coraz większym konkurentem stają się dostawy gazu LNG z Bliskiego Wschodu i USA.

Ale w opinii eksperta Europa nie wiele robi, aby się uniezależnić od gazu z Rosji wykazując się przy tym dużą naiwnością.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:05 Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego o objęciu Nord Stream 2 jurysdykcją UE ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego o objęciu Nord Stream 2 jurysdykcją UE ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/ Błażej Prośniewski/sw