X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej". Pakiet VAT e-commerce z objaśnieniami

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 14:55
Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Wcześniej przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania takiego przewodnika.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Satori Studio

Przewodnik zawiera 66 przykładów działania pakietu, w tym także opracowane na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Objaśnienia podatkowe będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej – poinformował resort finansów.

- Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień podatkowych do pakietu VAT e-commerce spotkał się z dużym zainteresowaniem. W toku konsultacji przedsiębiorcy wnioskowali o poszerzenie projektu o dodatkowe kwestie, zwłaszcza w obszarze fakturowania czy JPK. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Ministerstwo Finansów opracowało poszerzoną wersję objaśnień podatkowych - swoisty handbook dla przedsiębiorcy - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

podatek_ok.jpg
Będzie prościej rozliczyć podatek od towarów i usług. Nowelizacja SLIM VAT 2, z podpisem prezydenta

MF poinformowało, że w objaśnieniach podatkowych przeanalizowano mn.in. wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), a także rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform).

W objaśnieniach znalazły się analizy dotyczące procedury szczególnych, takich jak tzw. One Stop Shop - OSS (procedura unijna i nieunijna) oraz jak tzw. Import One Stop Shop - IOSS (procedura importu), a także uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. "USZ").

Jak wskazało MF, zmiany w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce wprowadzają wiele nowych instytucji i sposobów rozliczania VAT w handlu międzynarodowym w relacjach B2C. Przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania przewodnika po tych zmianach, więc w przewodniku znalazły się objaśnienia podatkowe, zawierające liczne przykłady praktyczne.

Resort finansów przypomniał, że rozwiązania z pakietu e-commmerce obowiązują od 1 lipca br., a ich celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego, w tym importu tzw. małych przesyłek do UE, przy jednoczesnym uproszczeniu rozliczeń VAT.

- Nowe przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane zwłaszcza z handlem w Internecie w Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju UE, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowe regulacje oznaczają istotne zmiany zasad opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom (transakcje B2C).

PR24, akg

Czytaj także

Ważne zmiany w podatku VAT dla polskich firm działających w e-handlu. Zobacz, czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:37
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy, których celem jest uszczelnienie VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie prościej rozliczyć podatek od towarów i usług. Nowelizacja SLIM VAT 2, z podpisem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 14:20
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – poinformowała kancelaria prezydenta. Jej podstawowym celem było wprowadzenie tzw. pakietu SLIM VAT 2, upraszczającego rozliczanie tego podatku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szybszy zwrot VAT, mniej obowiązków podatkowych". Projekt zmian przyjęty przez rząd

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 15:37
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. E-faktura na początku będzie dobrowolna, a od 2023 r. stanie się obligatoryjna - wynika komunikatu Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń