X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: potrzeby ochrony zdrowia powinny zaspokoić wyższe podatki od konsumpcji, a nie wzrost składki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 16:11
Wyższe opodatkowanie konsumpcji to właściwy kierunek pozyskiwania przez budżet dodatkowych pieniędzy, które można będzie przeznaczyć na ochronę zdrowia. Krokiem w dobrym kierunku jest też podatek przychodowy dla największych firm, ale może się okazać, że obciąży on dodatkowo także spółki Skarbu Państwa, a nie tylko zagraniczne korporacje, które dziś unikają płacenia podatków w Polsce - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w PR24: Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się do potrzeb finansowych ochrony zdrowia, której przedstawiciele protestują pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W Polskim Ładzie przewidziano komponent, który ma zapewnić większe środki na zdrowie poprzez zrównanie składki zdrowotnej.

Jak zapewnić pieniądze na ochronę zdrowia?

Mimo iż wg przyjętego przez rząd projektu przedsiębiorcy rozliczający się z podatków ryczałtowo albo na zasadzie liniowej mają płacić jednak mniej niż zatrudnieni na etacie, zleceniu czy wykonujący umowę o dzieło, to jednak i tak apelują oni do posłów o odrzucenie projektu. Stąd rodzi się coraz więcej pytań, w jaki sposób zapewnić niezbędne większe pieniądze na ochronę zdrowia.

Posłuchaj
22:50 _PR24_AAC 2021_09_13-09-07-47.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli: Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmawiała Anna Grabowska.

Jednym z pomysłów jest podatek przychodowy dla największych firm, w tym zagranicznych korporacji, o którym również jest mowa w Polskim Ładzie. Goście Rządów Pieniądza wskazali natomiast na VAT i akcyzę, które ich zdaniem mogłyby zostać podwyższone.

A może wyższy podatek dochodowy?

- Służba zdrowia wymaga równolegle dofinansowania i reorganizacji. Wynagrodzenia powinny wzrosnąć, bo mamy najmniej pielęgniarek i lekarzy na milion mieszkańców w całej Europie, dlatego, że praca w służbie zdrowia nie jest atrakcyjna finansowo. Lepiej pracować w innych sektorach gospodarki. Musimy więc znacząco dofinansować służbę zdrowia. Możemy to zrobić przy pomocy składek zdrowotnych, tyle że już samo to określenie wprowadza w błąd, bo w zamian za składkę np. emerytalną dostajemy wyższe świadczenie, a jeśli płacimy wyższą składkę zdrowotną, nie dostajemy lepszego świadczenia. Jest więc ona częścią podatku. A skoro tak, to możemy albo zwiększać podatki dochodowe, ale wtedy będą rosły koszty pracy, albo podatki konsumpcyjnie, i opowiadałbym się zdecydowanie za tym drugim rozwiązaniem - stwierdził Jeremi Mordasewicz.

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
"Zmiany są czytelne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej". Bartoszewicz o reformie w podatkach

- Jeśli opodatkujemy wyżej przedsiębiorcę, to stanie się on niekonkurencyjny wobec producenta z innego państwa, a jeśli opodatkujemy wyżej konsumpcję, to od niej w zasadzie nie ma jak uciec – uzasadniał swoją tezę Jeremi Mordasewicz.

Rolnicy płacą mniej na zdrowie

Wskazał np. na rolników, którzy, jak podkreślał, płacą bardzo mało na zdrowie, co oznacza, że leczenie 1,5 mln rodzin rolniczych jest finansowane przez pozostałą część społeczeństwa.

W jego opinii nierzadko jest tak, że rolnik jest znacznie zamożniejszy od szewca czy zegarmistrza, a płaci na zdrowie mniej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski (C), wiceminister zdrowia Waldemar Kraska 1200.jpg
Protest pracowników medycznych. Minister zdrowia: zapraszam przedstawicieli komitetu strajkowego ponownie, na wtorek

- Jestem za tym, żeby składka zdrowotna była wyrównana dla każdego ubezpieczonego. U nas sprawiedliwość w tym zakresie ma być wprowadzona przez to, że ktoś ma mieć znacznie pogorszone warunki, zamiast w ten sposób, żeby ci, którzy byli nadmiernie obciążeni, byli obciążeni mniej, a więc np. pracownicy etatowi, którzy nie mają ucieczki przed wyższą składką - powiedział Piotr Soroczyński.

Pieniądze w podatkach pośrednich

W jego opinii, po wyrównywaniu składki zdrowotnej w dół, pieniądze na ochronę można znaleźć w podatkach pośrednich, tj. VAT i akcyzie. Można podwyższyć obniżoną stawkę VAT na niektóre produkty czy nawet tę podstawową.

- Dajemy duże preferencje w postaci bardzo dużego wzrostu kwoty wolnej od podatku czy rozszerzenia jej na większe grono podatników, ale może w tych miejscach preferencja mogłaby być trochę mniejsza – mówił Piotr Soroczyński.

PR24, Anna Grabowska

Czytaj także

"Zmieniliśmy puste obietnice na realizację zadań". Premier o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:20
- Zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polski obniżek podatków. To pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki w konferencji podsumowującej akcję "10 programów na 100 dni". - Polski Ład ma służyć powrotowi na szybką ścieżkę wzrostu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:43
Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmiany są czytelne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej". Bartoszewicz o reformie w podatkach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 18:45
- Szereg zmian jest korzystnych, a to co boli, to składka zdrowotna i jej wielkość w zależności od umowy czy rodzaju działalności - tak o reformie podatkowej mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH.
rozwiń zwiń