more_horiz
Gospodarka

Minister infrastruktury: w 2030 r. polska kolej będzie równorzędna z kolejami w wielu państwach starej UE

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 17:02
Polska kolej dynamicznie się rozwija - stwierdził w Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w rozpoczętych we wtorek 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako. 
Pociągi prezentowane w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako, w Gdańsku.
Pociągi prezentowane w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako, w Gdańsku.Foto: PAP/Adam Warżawa

- Dzisiaj do historii przeszły określenia jak "zapaść na kolei", jak "koniec polskiej kolei". Dzisiaj trwają debaty na temat przyszłości polskiej kolei jej teraźniejszości, widzianej bardzo pozytywnie - mówił Adamczyk.

 - Z jednej strony kolej nowoczesna, kolej bezpieczna, kolej nowoczesnych technologii, kolej przyjazna środowisku, ale to przede wszystkim kolej, która wypełnia nasz strategiczny cel rządu czyli walkę z wykluczeniem komunikacyjnym - mówił szef MI. Jego zdaniem w 2030 r i później, polska kolej będzie już równorzędna z kolejami w wielu państwach starej Unii Europejskiej.

pendolino663free.jpg
W Gdańsku ruszają targi TRAKO. Jednym z wystawców PKP Intercity

Adamczyk podkreślił, że polska kolej "dynamicznie się rozwija". - Polska kolej w 2030 r i później będzie już równoprawna i równorzędna z dobrze dziś zorganizowanymi, ale przede wszystkim wyposażonymi w nowoczesną trakcję i tabor, systemy zarządzania, koleje w wielu państwach starej Unii Europejskiej - nadmienił.

Minister przedstawił zakres inwestycji kolejowych w Polsce.

- W polskich portach - Szczecin-Świnoujście i Trójmiasta - realizowane są inwestycje przywracające ich dostępność na ponad 5 mld zł. Wydajemy te pieniądze po to, żeby polskiej porty były konkurencyjne wobec innych portów bałtyckich. Dzisiaj PKP PLK realizują zadania inwestycyjne za kwotę 77 mld zł do 2023 r. Te inwestycje pozwalają unowocześnić polskie szlaki kolejowe, aby polska gospodarka nabrała dużego tempa rozwoju -mówił.

Przypomniał, że w ostatnich latach zmodernizowanych zostało ponad 650 dworców i stacji kolejowych. Adamczyk zauważył, że prowadzona jest także modernizacja taboru kolejowego. - W umowie z końca grudnia ub. roku z PKP Intercity mamy 14 mld złotych na politykę taborową - podał.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra stwierdził z kolei, że polska i europejska kolej jest bezpieczna. - Dla przykładu w Polsce wskaźnik wypadkowości na milion przejechanych kilometrów z roku na rok jest na coraz niższym poziomie. W 2020 r. ten wskaźnik wyniósł 1,71, a w 2019 r. było to 2,08 - uzasadnił.

W 14. Targach Kolejowych Trako w Gdańsku uczestniczy ponad 500 wystawców z 25 krajów m.in. Austrii, Belgii, Chin, Czech, Holandii, Niemiec, Litwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

To największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego.

PR24, akg