"Nowe technologie powodują, że polskie rolnictwo jest coraz bardziej wydajne". Podpisano list intencyjny ws. dronów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały w resorcie rolnictwa list intencyjny dotyczący wykorzystania dronów w rolnictwie.

2021-10-07, 14:18

"Nowe technologie powodują, że polskie rolnictwo jest coraz bardziej wydajne". Podpisano list intencyjny ws. dronów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/ Suwin

List podpisali: p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski, prezes ARiMR Halina Szymańska, p.o. dyrektora generalnego KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola w obecności ministra rolnictwa Grzegorza Pudy oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horały.

"Zmieniająca się sytuacja będąca wynikiem zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem (COVID-19), wymaga podjęcia skoordynowanych działań w obszarze rolnictwa w zakresie praktycznego przetestowania i docelowo wdrożenia nowych rozwiązań w pełni wykorzystujących potencjał narzędzia, jakim są bezzałogowe statki powietrzne (BSP)" - czytamy w preambule listu intencyjnego.

Minister rolnictwa zwrócił uwagę, że nowe technologie cyfrowe powodują, że polskie rolnictwo jest coraz bardziej wydajne. Temu mają służyć drony, które mają pomóc w rolnictwie precyzyjnym "w udokumentowaniu tego, co się dzieje na polu, aby rolnicy mogli dowiedzieć się, w jakim stanie są ich uprawy".

Powiązany Artykuł

dron free 1200.jpg
Drony - jak z nich korzystać, by nie łamać prawa?

Puda zaznaczył, że drony mogą też służyć administracji rolnej przekazując wiedzę, co dzieje się na polskiej wsi, by móc lepiej szacować straty np. spowodowane suszą czy innymi wypadkami losowymi.

REKLAMA

Wiceminister Horała podkreślił, że Polska przoduje w usługach dronowych, a zwłaszcza dotyczy to przygotowania ekosystemów, w którym usługi mogą się rozwijać. Chodzi o system PansaUTM - czyli operacyjny system koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych. Polska nie tylko nie musi "gonić" Zachodu, a ale to inni muszą gonić nas - mówił Horała. Przekonywał, że system kontroli ruchu dronowego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej należy do najlepszych na świecie.

Drony mają być wykorzystywane m.in. w celu sprawowania nadzoru nad spółkami rolnymi będącymi w gestii KOWR, dla zoptymalizowania realizacji potrzeb rolnictwa, w tym kontroli nieruchomości spółek Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Strony, które podpisały list intencyjny, zadeklarowały chęć powołania zespołu w celu rozwijania projektu.

REKLAMA

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej