Czynny żal w sprawach karno-skarbowych drogą elektroniczną. Zobacz, czy jest taka możliwość

Wyrażenie e-czynnego żalu w sprawach karno-skarbowych jest wciąż możliwe i skuteczne - poinformował resort finansów, zwracając uwagę, że zmiany w kodeksie karnym skarbowym wprowadzone ustawą o e-doręczeniach nie modyfikują meritum przewidzianych tam regulacji.

2021-10-13, 18:13

Czynny żal w sprawach karno-skarbowych drogą elektroniczną. Zobacz, czy jest taka możliwość
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/keport

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że 5 października 2021 r. jeden z przepisów Kodeksu karnego skarbowego zyskał nowe brzmienie. Chodzi o przepis dotyczący składania czynnego żalu przez osoby, które dopuściły się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Zgodnie z nowym brzmieniem: "Zawiadomienie wnosi się na piśmie albo ustnie do protokołu". Zmiany tej dokonano przy okazji nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Resort przyznał, że użyte w tym artykule sformułowanie "na piśmie" zrodziło wątpliwości, dotyczące możliwości złożenia czynnego żalu drogą elektroniczną. Podkreślił jednak przy tym, że zmiana ta ma wyłącznie charakter dostosowawczy, bez jakichkolwiek modyfikacji treści merytorycznej. - Stąd też, od 5 października 2021 r., złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) jest skuteczne - podkreślił resort finansów.

Powiązany Artykuł

e-faktura.jpg
E-faktury na początku będą dobrowolne. Sprawdź, kiedy staną się obowiązkowe

O czym trzeba pamiętać

Jak dodano, z uzasadnienia do projektu ustawy o doręczeniach elektronicznych jednoznacznie wynika, że zmiana w zakresie stosownej w przepisach prawa terminologii - polegająca m.in. na zamianie wyrazu "pisemnie" na wyrażenie "na piśmie" - miała na celu zrównoważenie postaci papierowej z postacią elektroniczną.

- Pamiętać należy jedynie, że pisma utrwalone w postaci papierowej opatruje się podpisem własnoręcznym. Natomiast pisma utrwalone w postaci elektronicznej - kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym - podkreślił resort finansów.

Reguluje to Kodeks karny

Według MF, czynny żal to instytucja uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym umożliwiająca odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili "skruchę" z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków. Sprawca powinien zawiadomić o popełnieniu czynu zabronionego, podać istotne okoliczności tego czynu oraz wpłacić uszczuploną należność publicznoprawną, jeżeli czyn polega na jej uszczupleniu.

Kiedy zawiadomienie jest nieskuteczne?

Zawiadomienie jest jednak bezskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony (warunki skuteczności czynnego żalu nie uległy zmianie).

PR24, akg 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej