X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czynny żal w sprawach karno-skarbowych drogą elektroniczną. Zobacz, czy jest taka możliwość

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:13
Wyrażenie e-czynnego żalu w sprawach karno-skarbowych jest wciąż możliwe i skuteczne - poinformował resort finansów, zwracając uwagę, że zmiany w kodeksie karnym skarbowym wprowadzone ustawą o e-doręczeniach nie modyfikują meritum przewidzianych tam regulacji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że 5 października 2021 r. jeden z przepisów Kodeksu karnego skarbowego zyskał nowe brzmienie. Chodzi o przepis dotyczący składania czynnego żalu przez osoby, które dopuściły się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Zgodnie z nowym brzmieniem: "Zawiadomienie wnosi się na piśmie albo ustnie do protokołu". Zmiany tej dokonano przy okazji nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Resort przyznał, że użyte w tym artykule sformułowanie "na piśmie" zrodziło wątpliwości, dotyczące możliwości złożenia czynnego żalu drogą elektroniczną. Podkreślił jednak przy tym, że zmiana ta ma wyłącznie charakter dostosowawczy, bez jakichkolwiek modyfikacji treści merytorycznej. - Stąd też, od 5 października 2021 r., złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) jest skuteczne - podkreślił resort finansów.

e-faktura.jpg
E-faktury na początku będą dobrowolne. Sprawdź, kiedy staną się obowiązkowe

O czym trzeba pamiętać

Jak dodano, z uzasadnienia do projektu ustawy o doręczeniach elektronicznych jednoznacznie wynika, że zmiana w zakresie stosownej w przepisach prawa terminologii - polegająca m.in. na zamianie wyrazu "pisemnie" na wyrażenie "na piśmie" - miała na celu zrównoważenie postaci papierowej z postacią elektroniczną.

- Pamiętać należy jedynie, że pisma utrwalone w postaci papierowej opatruje się podpisem własnoręcznym. Natomiast pisma utrwalone w postaci elektronicznej - kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym - podkreślił resort finansów.

Reguluje to Kodeks karny

Według MF, czynny żal to instytucja uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym umożliwiająca odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili "skruchę" z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków. Sprawca powinien zawiadomić o popełnieniu czynu zabronionego, podać istotne okoliczności tego czynu oraz wpłacić uszczuploną należność publicznoprawną, jeżeli czyn polega na jej uszczupleniu.

Kiedy zawiadomienie jest nieskuteczne?

Zawiadomienie jest jednak bezskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony (warunki skuteczności czynnego żalu nie uległy zmianie).

PR24, akg 

Czytaj także

Miliardowe podatki od spółek skarbu państwa. Resort finansów podsumował wpływy z CIT

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 06:54
Najwięcej podatku CIT w ubiegłym roku zapłaciła grupa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa bo 2,2 mld zł, na drugim miejscu jest PKO BP z 1,3 mld zł podatku - wynika z danych resortu finansów opublikowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-faktury na początku będą dobrowolne. Sprawdź, kiedy staną się obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 17:50
E-faktura będzie działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne - poinformował resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test e-Faktur. Ruszył pilotaż nowego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:48
Rozpoczęliśmy pilotaż Krajowego Systemu e-Faktur. Zależy nam na przetestowaniu nowego rozwiązania przez zainteresowane podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania - podał resort finansów.
rozwiń zwiń