PIE: Polska coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Francji. To skutek brexitu
Dzięki brexitowi Francja stała się trzecim co do wielkości, po Niemcach i Czechach, rynkiem zbytu towarów z Polski - stwierdził Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że wyjście Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE spowodowało zmniejszenie jej udziału w polskim eksporcie.
2021-11-06, 11:00
Jak zaznaczył PIE, z powodu brexitu wzrosło znaczenie Francji w polskim eksporcie towarów, dzięki czemu wyprzedziła ona Wielką Brytanię.
Załamanie handlu z Wielką Brytanią
- Opuszczenie przez Wielką Brytanię jednolitego rynku europejskiego skutkowało załamaniem obrotów i zmniejszeniem jej udziału w polskim eksporcie, co zwiększyło znaczenie innych państw - zwrócili uwagę analitycy.
Udział Francji w polskim eksporcie towarów w okresie styczeń-sierpień 2021 r. wyniósł 5,8 proc. i był o 0,2 pkt. proc. wyższy niż w 2020 r. i o 0,3 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. - ostatnim roku przed referendum brexitowym.
Wysoka dynamika wzrostu handlu z Francją
- Tym samym Francja stała się trzecim co do wielkości, za Niemcami i Czechami, rynkiem zbytu towarów z Polski - wynika z analizy zamieszczonej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Jak zauważyli analitycy, na początku 2021 r. Francji na krótko udało się wyprzedzić pod tym względem Czechy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Eksperci: przetwórstwo i eksport to motory odbudowy gospodarczej, potrzebna jest tylko pewność i sprzyjające regulacje
Eksperci zaznaczyli, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. wysoką dynamiką wzrostu cechowało się kilka grup produktów. - W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. aż o 118 proc. zwiększyła się wartość eksportu miedzi, o 72 proc. - odbiorników telewizyjnych, o 67 proc. - zmywarek do naczyń, o 58 proc. - urządzeń ortopedycznych - wyliczono. O ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych, mebli do siedzenia, przetworzonego mięsa, części i akcesoriów motoryzacyjnych, części do silników spalinowych oraz drutu izolowanego.
Struktura polskiego eksportu do Francji
Z opracowania PIE na podstawie danych GUS wynika, że struktura towarowa polskiego eksportu do Francji jest, z nielicznymi wyjątkami, zbliżona do struktury sprzedaży na rynku niemieckim i "wynika głównie ze wzajemnej polsko-francuskiej współpracy w ramach globalnych łańcuchów dostaw".
Czym handlujemy?
Trzy najważniejsze grupy produktów (według działów PKD) - urządzenia elektryczne; pojazdy samochodowe i ich części; komputery oraz wyroby elektroniczne i optyczne - stanowiły w 2020 r. ponad 38 proc. polskiego eksportu do Francji.
W porównaniu z eksportem do Niemiec wyższy był udział urządzeń elektrycznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. - W eksporcie na rynek francuski większe znaczenie miały także artykuły spożywcze oraz wyroby z gumy i tworzyw sztucznych - dodano. Z kolei "wyraźnie mniejszy" był udział odzieży, metali, wyrobów metalowych i wyrobów chemicznych.
- Polska staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym również dla Francji - zauważył PIE. W okresie styczeń-sierpień 2021 r. udział Polski w imporcie Francji wyniósł 2,4 proc. i był o blisko 0,6 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. Natomiast o ponad 0,7 pkt. proc. zwiększyło się znaczenie Polski we francuskim eksporcie - w pierwszych miesiącach bieżącego roku jej udział wyniósł 2,5 proc. W badanym okresie Polska była 10. pod względem wielkości zarówno rynkiem zbytu francuskich towarów, jak również dostawcą - dodali analitycy.
PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA