X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: przetwórstwo i eksport to motory odbudowy gospodarczej, potrzebna jest tylko pewność i sprzyjające regulacje

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:00
Polska gospodarka po pandemii ma się świetnie, głównie przetwórstwo i eksport. Wykorzystaliśmy kryzys, teraz mamy mnóstwo zamówień - mówili zgodnie w "Rządach Pieniądza" ekonomiści: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz dr Sławomir Dudek ze Szkoły Głównej Handlowej i Forum Obywatelskiego Rozwoju. Mieli już jednak odmienne zdanie co do tego czy państwo powinno wskazywać kierunek dalszego rozwoju, branże, w których warto inwestować, czy też jest to raczej rola samych przedsiębiorców, o ile będzie im sprzyjać otoczenie regulacyjne. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Według najnowszych danych GUS półrocze 2021 roku to był najlepszy czas dla przedsiębiorstw od 20 lat. W pierwszej połowie roku firmy zarobiły o 18,6 proc. więcej niż rok wcześniej, przy jednoczesnym wzroście kosztów o 15,4 proc. W dużych przedsiębiorstwach wzrost w porównaniu do minionego rok przekroczył 20 proc. Pierwsze półrocze firmy zakończyły z wynikiem finansowym netto lepszym o ponad 50 proc. niż w I półroczu 2019 r. Zysk netto wykazało ponad 3/4 przedsiębiorstw, a w przetwórstwie przemysłowym ponad 80 proc.

Jednocześnie według badania PIE polscy przedsiębiorcy dysponują zabezpieczeniem finansowym na wypadek ewentualnych obostrzeniami w gospodarce średnio na miesiąc.


1200_firma_dokumenty_kobieta_shutterstock.png
W jakich branżach pandemia nasiliła odejścia z pracy? Zobacz nowy raport PIE

To co dobre już było ?

- Wyniki za I półrocze 2021 r. są bardzo dobre i nawet lepsze od oczekiwanych, ale są one już historyczne. Obecnie będą już inne. Należy pamiętać, że przed pandemią wchodziliśmy powoli w okres recesji po okresie szybkiego rozwoju. Pandemia więc, a szczególnie uruchomione przez rząd instrumenty wsparcia, interwencja na rynku doprowadziły do tego, że w odpowiednim czasie udało się nadchodzącą recesję wygasić. Cieszą przede wszystkim wyniki sektora przemysłowego, poprawa płynności w przedsiębiorstwach. Należałoby zwrócić natomiast uwagę na stosunkowo niewielki wzrost inwestycji tylko o 8,3 proc. Między rokiem 2019 a 2020 odczuwalny był ich spadek o ponad 6 proc., więc efekt jest niewielki. Przedsiębiorstwa były skłonne do zatrzymywania środków, a nie do inwestowania. Odczuwają zbyt wysokie ryzyko związane z sytuacją choćby związaną i kolejną falą pandemii, raczej czekają z decyzjami na co wskazywałby też niski wzrost zatrudnienia o 0,9 proc.  - analizował dr Waldemar Kozioł.

W jego opinii należy zwrócić uwagę na to, że główny wzrost gospodarczy pochodzi z eksportu, którego udział w przychodach przedsiębiorstw wzrósł z 22,5 proc. do 24,5 proc.

Odnosząc się do tego, jak przedsiębiorstwa przygotowują się na ewentualną falę pandemii dr Waldemar Kozioł stwierdził, że głównym ich problemem jest to czy nadal będą miały tak liczne zamówienia, głównie te na eksport.

Zaznaczył też, że bardzo ważne będzie to czy przedsiębiorcy dostaną od państwa sygnał, w jakich kierunkach powinni zmierzać, jakie branże będą preferowane.


Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
Tadeusz Kościński: Polski Ład ma podtrzymać wzrost gospodarczy po pandemii

Firmy potrzebują projekcji nowego prawa ?

Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgodził się dr Sławomir Dudek, w opinii którego rząd powinien jedynie tworzy stabilne prawo i ogłasza je z wyprzedzeniem, że przedsiębiorcy mogli się przygotować do zmian. Wskazywanie preferowanych branż jest natomiast w gospodarce rynkowej niewłaściwe.

- Jak rozmawia się dziś z przedsiębiorcami, to mamy teraz "bonanzę". Zamówień jest mnóstwo, firmy mają tylko problem jak wytłumaczyć klientom opóźnienia w ich realizacji oraz kolejki. Mamy odbicie pokryzysowe, realizację odroczonego w czasie popytu. Jesteśmy małą gospodarką otwartą, w firmach przetwórczych jest bardzo dobra sytuacja, firmy kupują na zapas. Ale po tak dobrej koniunkturze czeka nas korekta. Tak zintensyfikowane zakupy mieszkań, surowców do produkcji, materiałów budowlanych są nie do utrzymania. Dlatego tak bardzo niepokoją inwestycje - powiedział dr Sławomir Dudek.

Według niego przyczyną niskich inwestycji jest niepewność otoczenia biznesowego. Wskazał na ostatnie informacje o wzroście akcyzy na alkohol i papierosy czy minimalnym podatku przychodowym, a także o braku wielu finalnych rozwiązań w Polskim Ładzie.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:58 Waldemar Kozioł i Sławomir Dudek gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Waldemar Kozioł i Sławomir Dudek gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


 

Czytaj także

Premier: Polski Ład pozwoli przedsiębiorcom podbić rynki europejskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład pozwoli polskim przedsiębiorcom podbić rynki europejskie. W Źródłach w województwie dolnośląskim szef rządu odwiedził siedzibę firmy transportowej Trans Dan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie PKB Polski w latach 2023-2025? Znamy prognozy resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:40
Tempo wzrostu realnego PKB w 2023 r. osiągnie 3,7 proc., a w latach 2024-2025 wyniesie 3,5 proc. - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2022 r. Jak zaznaczono, prognoza ta nie uwzględnia realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

''Nowy Ład 2021 - szansa czy wyzwanie?''. Trwa XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:30
Polski Ład to przede wszystkim inwestycje pozwalające na zmianę polskiej gospodarki i poprawę życia ludności. Wsparcie dla instytucji publicznych i samorządów pozwoli im realizować plany inwestycyjne bez zwiększania zadłużenia. Rządowe wsparcie będzie impulsem rozwojowym dla całego kraju oraz pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię. Dzięki temu Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy - główni wykonawcy zadań inwestycyjnych - będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy.
rozwiń zwiń