X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:00
Koszt pomocy państwa dla rodzin w ramach tarczy antyinflacyjnej to około 10 mld złotych. Ale z powodu inflacji wpływy do budżetu zwiększyły się o 8 do 9 mld złotych, dlatego będzie z czego sfinansować pomoc i nie będzie to generować dodatkowej inflacji - powiedział Tadeusz Kościński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: Ministerstwo Finansów

Minister Tadeusz Kościński przypomniał, że rząd będzie ograniczał inflację z wykorzystaniem aż sześciu instrumentów: od obniżenia stawki podatków, po bezpośrednią pomoc dla biedniejszych rodzin.

Powiedział, że premier Mateusz Morawiecki wspomniał, że pakiet antyinflacyjny zmniejszy wydatki średnio o 140 złotych miesięcznie na rodzinę. Tadeusz Kościński podkreślił, że obniżenie podatków (akcyza i VAT) na prąd, gaz i paliwa będzie dość znaczne.

Dla przykładu cena gazu zmniejszy się aż o 15 proc. (z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 roku), prądu z 23 proc. do 5 proc., czyli mniej o 18 proc. Ceny paliw spadną od 6 do 18 groszy na litrze, tylko przez obniżenie akcyzy. A przez obniżenie podatku od sprzedaży detalicznej cena spadnie nawet od 7 do dwudziestu paru groszy na litrze paliw płynnych.

Pomoc na jedno gospodarstwo domowe (dodatek osłonowy) będzie wyznaczana na podstawie ich dochodów oraz liczby członków jednej rodziny mieszkających razem. W przypadku dochodów do 2100 złotych w jednoosobowym gospodarstwie domowym pomoc będzie wynosić 400 złotych.

Gdy będzie chodziło o dwu- lub trzyosobową rodzinę, wsparcie państwa będzie na poziomie 600 złotych. A w przypadku sześcioosobowej - 1150 złotych. Z tego typu pomocy skorzysta około 5 milionów polskich rodzin o najniższych dochodach.

Rząd zapowiedział, że nie będzie tworzył nowych etatów w administracji publicznej. Minister finansów podkreślił, że nie będą tworzone nowe, rządowe fundusze celowe, które mają negatywny wpływ na poziom inflacji.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:15 Tadeusz Kościński, minister finansów, mówi o tarczy antyinflacyjnej ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Tadeusz Kościński, minister finansów, mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


 

Czytaj także

Minister finansów: przez ostatnie kilka miesięcy gospodarka wróciła na względnie dobre tory

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:50
- Budżet państwa ma poduszkę finansową, jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę - zapewnił szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Opowiedział się raczej za pomocą w formie pożyczek, a nie w postaci bezzwrotnego rozdawania pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE podnosi prognozy. W 2023 r. wzrost polskiego PKB najwyższy w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:34
Komisja Europejska nieznacznie podwyższyła prognozy gospodarcze dla Polski w tym roku, a w przyszłym utrzymała na niezmienionym poziomie. Według przewidywań, za dwa lata Polska ma mieć najwyższy wzrost PKB w Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PKN Orlen o rozwiązaniach antyinflacyjnych: nie zagrożą zasadom rynkowym

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:26
- Działania zaproponowane przez rząd w ramach pakietu antyinflacyjnego pozwolą na obniżenie cen paliw na polskim rynku - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń