Wiceminister klimatu i ochrony środowiska: dotacje dla firm od punktów ładowania pojazdów zeroemisyjnych zwiększą ich ilość aż dziesięciokrotnie

2021-11-29, 17:30

Wiceminister klimatu i ochrony środowiska: dotacje dla firm od punktów ładowania pojazdów zeroemisyjnych zwiększą ich ilość aż dziesięciokrotnie
Autobusy na wodór wprowadzane są do komunikacji w kilku polskich miastach. Foto: Twitter/@AUTOSANsp

Wart prawie 2 mld złotych nowy program dotacji NFOŚiGW dla firm zarządzających sieciami energetycznymi i dostarczających punkty ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych, bardzo zmieni na plus ich dostępność dla transportu publicznego i indywidualnych właścicieli takich pojazdów - powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i ochrony środowiska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

W opinii gościa audycji dotacje od NFOŚiGW przyspieszą decyzję firm energetycznych, aby powstały nowe punkty ładowania pojazdów zeroemisyjnych w nowych regionach kraju. Ta pomoc sfinansuje także modernizację już istniejącej sieci energetycznych.

To wszystko powinno zachęcić samorządy do postawienia na transport publiczny wykorzystujący wodór i pojazdy elektryczne. Zyskają na tym także nabywcy e-aut,  dla których brak miejsc do ładowania baterii jest główną barierą przed zakupem takich pojazdów.

Tymczasem walka o poprawę powietrza to nie tylko walka z "kopciuchami", ale także dążenie do ograniczenie spalin i emisji CO2 w ruchu miejskim przez wprowadzanie zeroemisyjnego transportu publicznego.

Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że celem nowego programu jest powstanie 17 tysięcy punktów ładowania wodoru i energii elektrycznej dla zeroemisyjnych pojazdów. Dlatego jego zdaniem po wdrożeniu programu dotacji dla firm energetycznych i samorządów liczba takich punktów będzie aż dziesięć razy większa niż obecnie.

Nabory wniosków na dotacje dla firm modernizujących sieci energetyczne w ramach programu NFOŚiGW ruszą już w grudniu tego roku. A dla firm zawiadujących i instalujących punkty ładowania, nabory wniosków wystartują 7 stycznia 2022 roku. Szczegóły nowego programu zostaną zaprezentowane na przełomie grudnia i stycznia na stronie WWW Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński pytany przez prowadzącą audycję Justynę Golonko o program "Mój Elektryk" dla pojazdów leasingowych przypomniał, że w tej sprawie NFOŚiGW podpisał umowę z Bankiem Ochrony Środowiska, który będzie pośrednikiem finansowym dla firm leasingowych. Program dotyczy także pomocy  NFOŚiGW przy zakupie takich pojazdów dla firm oraz dla samorządów z przeznaczeniem dla transportu publicznego.

Do tej pory BOŚ podpisał umowy z trzema firmami leasingowymi, a na rozpatrzenie czeka ponad 1000 wniosków na dofinansowanie zakup  e-aut, z czego wiele, bo 1/3 dotyczy wnioskodawców indywidualnych, którzy mają Kartę Dużej Rodziny.


Zapraszamy do wysłuchania całej, niezwykle ciekawej rozmowy, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska ujawnia szczegóły dotacji dla firm zająmujących się infrastrukturą pojazdów zeroemisyjnych ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:27
+
Dodaj do playlisty
 

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


Polecane

Wróć do strony głównej