more_horiz
Gospodarka

Handel w niedziele. Sprawdź, czy 12 grudnia sklepy będą otwarte

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 09:30
W niedzielę 12 grudnia sklepy będą otwarte. To jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających Boże Narodzenie. Należy przy tym pamiętać, że w placówkach handlowych obowiązuje rygor sanitarny i limit osób.
Handel w niedziele. Sprawdź, czy 12 grudnia sklepy będą otwarte
Handel w niedziele. Sprawdź, czy 12 grudnia sklepy będą otwarteFoto: Shutterstock

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte 12 i 19 grudnia, tj. dwie niedziele poprzedzające rzymskokatolickie Boże Narodzenie.

Handel w niedziele. Sanitarne obostrzenia

We wszystkich placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. Od 1 grudnia w placówkach handlowych obowiązuje nowy, wyższy limit osób - 1 osoba na 15 mkw.

Polska Rada Centrów Handlowych poinformowała, że placówki handlowe zapewniają klientom rękawiczki jednorazowe i płyn dezynfekcyjny. Apeluje również do kupujących o przestrzeganie zasady DDM - utrzymywanie ok. 1,5 metra dystansu od innych osób, częste dezynfekowanie dłoni i noszenie maseczek w prawidłowy sposób, tak by jednocześnie zakrywały one nos i usta.

Nowe przepisy od lutego przyszłego roku

PRCH przypomina, że w obie grudniowe niedziele handlowe w wielu centrach handlowych będą się odbywały szczepienia przeciw COVID-19.

Niedawno Sejm przegłosował nowe przepisy, których celem jest ukrócenie praktyk obchodzenia niedzielnego zakazu handlu przez sieci. Według znowelizowanej ustawy dopuszczalne jest otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą jednocześnie usługi pocztowe, ale tylko w przypadku, gdy przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

niedziele handlowe w 2021 roku

Czytaj także:

Ustawa ta wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi grzywna od 1000 zł do 100 tys. zł a przy uporczywym łamaniu ustawy - nawet kara ograniczenia wolności.

Polskie Radio24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem