X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowe ceny pszenicy. Eksperci PIE: Polska może na tym skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 13:01
Ceny pszenicy na światowych rynkach osiągnęły najwyższy poziom od dziewięciu lat, dalsze ich podwyżki wpłyną korzystnie na bilans handlowy Polski - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że Polska to 10. eksporter tego zboża na świecie.
Polska jest 10. eksporterem pszenicy na świecie.
Polska jest 10. eksporterem pszenicy na świecie.Foto: Pixabay

PIE zwróciło uwagę, że w listopadzie ceny pszenicy osiągnęły najwyższy poziom od dziewięciu lat i wyniosły w szczycie nawet ok. 316 dol. za tonę.

Główne przyczyny rosnących cen pszenicy

Do głównych przyczyn wzrostu cen pszenicy eksperci zaliczyli m.in. obfite opady deszczu w Australii oraz suszę w USA. - Duży wpływ na ceny ma także tegoroczny spadek dostaw z Rosji, która jest największym eksporterem pszenicy na świecie i w 2020 r. odpowiadała za blisko 17,6 proc. wartości światowego eksportu - zauważono. Wskazano też m.in. na zakłócenia łańcuchów dostaw żywności w Chinach.

- W nadchodzących miesiącach produkty rolne mogą nadal drożeć, m.in. ze względu na gwałtowny wzrost cen nawozów sztucznych - zaznaczono w analizie.

Chiny zwiększą import?

Przypomniano, że Chiny są największym producentem pszenicy na świecie (ok. 134,3 mln t w sezonie 2020/21) i czwartym największym importerem tego zboża. W 2020 r. import pszenicy do Chin sięgnął 2,26 mld dol. (4,8 proc. wartości światowego importu.

- W lutym ChRL czekają dwa ważne wydarzenia, czyli Chiński Nowy Rok oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Z tego powodu tamtejsze władze będą starały się zabezpieczyć odpowiednie zapasy żywności i ich łańcuchy dostaw - zaznaczono. Według ekspertów w przypadku dalszych problemów z produkcją krajową, Chiny będą zmuszone zwiększyć swój import, a to może przyczynić się do kolejnych wzrostów cen pszenicy.

Polska ważnym eksporterem

Pszenica, jak podkreślono, jest też istotna z punktu widzenia gospodarki Polski, która była 10. jej eksporterem na świecie. - Przez pierwsze trzy kwartały 2021 r. Polska wyeksportowała pszenicę o wartości około 711 mln dol., co stanowiło 0,31 proc. polskiego eksportu ogółem i 46,3 proc. wartości eksportu zbóż - zauważyli analitycy.

Czytaj także:

W rekordowym 2020 r. Polska odpowiadała za 2,3 proc. wartości światowego eksportu pszenicy. Nasz kraj jest jej eksporterem netto – w 2020 r. wartość eksportu (1046 mln dol.) była prawie siedmiokrotnie większa niż wartość importu. - Z tego powodu dalszy wzrost cen pszenicy będzie miał pozytywny wpływ na dochody rolników i bilans handlowy - stwierdzono.

Konsumenci mogą stracić

Wzrost cen jest natomiast niekorzystny dla konsumentów, bo przekłada się na wartość wielu artykułów spożywczych produkowanych z pszenicy. - W październiku 2021 r. na polskim rynku pieczywo było średnio o 9,4 proc. droższe, a mąka o 5 proc. niż w analogicznym miesiącu w 2020 r. - przypomnieli analitycy.

Eksperci zaznaczyli, że wysokie ceny pszenicy oznaczają też problemy dla państw rozwijających się.

- Trudności z dostępnością do żywności w gospodarstwach domowych w mniej zamożnych częściach świata mogą nawet stworzyć niebezpieczeństwo utraty stabilności politycznej, w tym wybuchu zamieszek lub konfliktów zbrojnych - podsumowano. 

PR24, akg

Czytaj także

"Problemem są jak zawsze cena i możliwość zbytu". Marek Sawicki o rolnictwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:06
– Koszty produkcji, szczególnie energii elektrycznej, paliwa, nawozów, ale przede wszystkim środków ochrony roślin poszły niesamowicie w górę, natomiast ceny za produkty oferowane rolnikom są nadal na poziomie tych sprzed 20 lat – powiedział w Programie 3 Polskiego Marek Sawicki, poseł PSL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomimo trwających zbiorów ceny ziarna rosną w portach i na rynku wewnętrznym". IZP o zaawansowaniu żniw

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 14:29
Pod koniec ubiegłego tygodnia żniwa były ukończone w 65-70 procentach - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Zbierane ziarno jest jednak wilgotne i należy się liczyć ze znacznym obniżeniem jego parametrów jakościowych - dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział kiedy powstanie Narodowy Holding Spożywczy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:00
W ciągu pół roku powinien powstać Narodowy Holding Spożywczy - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wiceszef rządu dodał, że powołanie nowego podmiotu powinno przebiegać sprawniej dzięki współpracy z resortem aktywów państwowych
rozwiń zwiń