more_horiz
Gospodarka

Obniżka akcyzy na paliwo i prąd. Jest decyzja senackiej komisji

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 19:36
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do noweli ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię elektryczną. Ustawa ta jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
Nowelizacja przepisów przewiduje czasową obniżkę do minimum stawek akcyzy na paliwa.
Nowelizacja przepisów przewiduje czasową obniżkę do minimum stawek akcyzy na paliwa.Foto: Syda Productions /Shutterstock

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, którą rząd skierował do Sejmu jako projekt zmiany ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Ustawa wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców z 5 zł za jedną megawatogodzinę do 4,60 zł.

Akcyza na paliwa czasowo obniżona do minimum

Nowela przewiduje także obniżkę do minimum, na które pozwalają regulacje unijne, stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia br. i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT - o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja - o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia - o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).

Dodatkowo, aby jeszcze wzmocnić przewidywaną obniżkę cen paliw na stacjach znosimy od pierwszego stycznia 2022 roku do dnia 31 maja 2022 roku, opodatkowanie podatkiem od sprzedaży detalicznej dla paliw na stacjach benzynowych - powiedział obecny na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Rekompensaty dla podmotów dotkniętych stanem wyjątkowym

Dodał, że niektóre zmiany, które są zapowiedziane w tarczy antyinflacyjnej, takie jak obniżenie VAT-u na ciepło, energię elektryczną czy gaz, będą mogły być dokonane w drodze rozporządzenia.

- Takie rozporządzenia już są procedowane. (...) Zakończyły się ich uzgodnienia i pewnie wejdą w życie, jeśli Senat się oczywiście zgodzi, równolegle z przedmiotowym projektem ustawy - stwierdził.

W nowelizacji znalazły się ponadto przepisy rozszerzające rekompensaty dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Dzięki tej zmianie rekompensaty będą mogły otrzymać nie tylko firmy, ale także np. związki wyznaniowe.

Czytaj także:

Informowanie o obniżkach

Ustawa przewiduje także, iż sprzedawcy paliw oraz energii elektrycznej odbiorcy końcowemu będą zobowiązani w czytelny sposób poinformować klientów o wprowadzonych obniżkach.

Według Oceny Skutków Regulacji łączny koszt dla budżetu proponowanych zmian to ponad 1,5 mld zł.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem