"Będzie miejscem dyskusji na temat wodoru". ARP uruchamia specjalny portal
Informacyjny portal wodorowy, który ma w sposób przystępny dla każdego edukować w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce, uruchomiła Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).
2021-12-20, 18:20
- Wodór będzie kluczowym składnikiem w transformacji energetycznej. Od początku mówi się o dwóch źródłach bezemisyjnej transformacji energetycznej - to właśnie wodór i atom, czyli elektronie atomowe - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach prezes ARP Cezariusz Lesisz.
Transformacja energetyczna i transformacja terenów pogórniczych
- To przedsięwzięcie niekomercyjne, pomyślane jako miejsce dyskusji na temat wodoru środowisk naukowych, gospodarczych, biznesowych, jak i również środowisk mających propozycje rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce - dodał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.
Podkreślił, że to nowy obszar aktywności katowickiego oddziału agencji, wpisujący się jednak w tematykę transformacji energetycznej i transformacji terenów pogórniczych, w których oddział się specjalizuje.
Jak wykorzystać wodór?
Portal ma odpowiadać na potrzeby różnych odbiorców - od ucznia, przez studenta, po inżyniera. To miejsce gromadzące aktualną wiedzę w zakresie technologii wytwarzania, magazynowania, dystrybucji i wykorzystania wodoru, jego transportu z wykorzystaniem sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, jak i innych form transportu wodoru oraz jego wykorzystania w różnych gałęziach gospodarki.
Ma również upowszechniać potencjał technologiczny, naukowy i badawczy innowacyjnych technologii wodorowych, prezentując informacje m.in. o inicjatywach takich jak doliny wodorowe i klastry, o możliwych formach dofinansowań i konkursów oraz statystyki, aktualności, akty prawne, opracowania i raporty. Jest dostępny w języku polskim i angielskim, wkrótce także w mediach społecznościowych. Na portalu publikowany jest periodyk - wydawany od dwóch lat tzw. Newsletter wodorowy 3xW, czyli "Węgiel, Wodór, Wiedza" do tej pory dystrybuowany wewnątrz Grupy Kapitałowej ARP.
REKLAMA
Portal wpisuje się w opublikowaną 7 grudnia br. Polską Strategię Wodorową, zgodnie z którą do 2049 roku planowana jest dekarbonizacja gospodarki i proces wygaszania wydobycia w kopalniach wydobywających węgiel energetyczny, a tym samym zwiększenie inwestycji w czystą energię wodorową.
PR24, akg
REKLAMA