more_horiz
Gospodarka

W 2022 roku w portfelach Polaków zostanie 17 mld złotych dzięki reformie podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 17:15
Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, będą bardzo korzystne dla rodzin, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku oraz wprowadzeniu tzw. "zerowego" PIT-u dla pewnych kategorii podatników - powiedział Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock

Ekspert z resortu podatków wyjaśnił, że tzw. "zerowy" PIT (PIT-0), będzie dotyczył np. Polaków powracających z zagranicy, emerytów, którzy będą chcieli dalej pracować np. prowadząc firmę. Dotyczy to także pracujących Polaków, którzy nie ukończyli 26 roku życia. "Zerowy" PIT będzie także obejmował rodziny z czwórką dzieci.

Ale to nie jedyne rozwiązania z Polskiego ładu, które wejdą już 1 stycznia 2022 roku. Aleksander Łożykowski przypomniał kwota wolna od podatku została podwyższona do rocznej sumy 30 tys. złotych.

W przypadku małżonków, którzy się wspólnie rozliczają, a jedno z nich nie pracuje, wtedy ta suma wolna od podatku będzie na poziomie 60 tys. złotych. To duża korzyść dla rodzin, w których jedno z rodziców nie pracuje zarobkowo, bo zajmuje się wychowywaniem dzieci.

Ekonomista z resortu finansów podkreślił, że nowe rozwiązanie, nie likwiduje takich ulg jak np. ulga podatkowa na dziecko. Od roku 2022 podatnicy zawierający związek małżeński będą mogli już od roku jego zawarcia, wspólnie się rozliczać. Do tej pory było to możliwe dopiero w kolejnym roku kalendarzowym od daty zawarcia ślubu.

Wszelkie informacje dotyczące zmian podatkowych są dostępne na stronach rządu. Działa już specjalna infolinia, która wyjaśnia zawiłości reformy podatkowej oraz samego programu Polski Ład.


Warto posłuchać audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:23 Aleksander Łożykowski z resortu finansów tłumaczy na czym polegają ulgi dla rodzin w reformie podatkowej ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Aleksander Łożykowski z resortu finansów tłumaczy na czym polegają ulgi dla rodzin w reformie podatkowej ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem