X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak będzie przebiegał wzrost globalnej gospodarki? Znamy "scenariusze" Banku Światowego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:00
Bank Światowy poinformował w półrocznym raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju, że w 2022 roku wariant Omikron koronawirusa może sprawić, że wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4,1 proc. lub mniej, a nie jak zakładano 5,5 proc.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/everything possible

Według różnych hipotez "perturbacje gospodarcze spowodowane przez Omikron mogą jeszcze bardziej obniżyć w tym roku globalny wzrost gospodarczy" do 3,9, a nawet 3,4 proc. - oznajmił Bank.

Rozwój gospodarczy pozostaje niepewny

W najgorszym scenariuszu "znaczna część szoku (ekonomicznego) byłaby odczuwalna w pierwszym kwartale 2022 roku, a po niej nastąpiłoby znaczące ożywienie w drugim kwartale" - precyzuje Bank Światowy.

Rozwój gospodarczy pozostaje bardzo niepewny; "wariant Omikron pokazał nam, że pandemia nadal się rozprzestrzenia i musimy nauczyć się z tym żyć" - powiedział w wywiadzie dla AFP Ayhan Kose, wiceprezes Banku odpowiedzialny za prognozy gospodarcze.

- Jeżeli wariant ten zostanie z nami na długo, a liczba infekcji będzie nadal wysoka, wywierając presję na systemy opieki zdrowotnej, to wzrost gospodarczy będzie słabszy - dodał Kose.

W negatywnym scenariuszu, w którym uwzględniono dalsze rozprzestrzenianie się pandemii, gospodarki odczują jeszcze bardziej brak rąk do pracy, co z kolei pogorszy problemy związane z zakłóceniami łańcucha dostaw - przewiduje Bank Światowy.

Koszty obsługi długu

Jeżeli nasili się też znacznie inflacja, amerykański bank centralny, czyli Fed, może podnieść stopy procentowe, co uderzy w gospodarki zadłużonych państw rozwijających się, ponieważ podroży to koszty obsługi długu.

Bank podkreśla, że niepokojące jest to, iż "perspektywy dalszego postępu szczepień (przeciw Covid-19) pozostają niejasne w pewnej grupie państw".

Kose dodał w rozmowie z AFP, że tak długo, jak długo znaczna część światowej populacji nie zostanie zaszczepiona, nie można będzie wyeliminować groźby pojawiania się nowych i bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa.

Wzrost największych gospodarek

Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w 2022 roku ma wynieść 3,7 proc. Bank Światowy skorygował w dół o 0,5 pkt proc. prognozę dla USA ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się Omikrona.

W Chinach wzrost w 2022 roku wyniesie, według Banku Światowego, około 5,1 proc., co oznacza, że będzie wolniejszy niż w 2021 roku, kiedy był on na poziomie 8 proc.

W strefie euro wzrost gospodarczy powinien wynieść 4,2 proc., a w krajach rozwijających się - 4,6 proc.

Czytaj także:

Pandemia znacznie zwiększyła ryzyko związane z zadłużeniem krajów rozwijających się; słaby wzrost gospodarczy w tych państwach grozi ewentualną utratą zdolności do obsługi istniejących długów.

Najgłębsza recesja od II wojny światowej

W styczniu 2021 roku Bank prognozował, że w roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., ponieważ pandemia "wyrządziła trwałe szkody", mające wpływy na rozwój gospodarczy, takie jak ograniczenie inwestycji i zbyt niski poziom zatrudnienia.

W 2020 r. globalna gospodarka skurczyła się z powodu pandemii o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej.

PR24, akg 

Czytaj także

Wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. Znamy prognozę Banku Światowego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 17:45
Szef Banku Światowego David Malpass poinformował, na rozpoczęciu jesiennej sesji tej instytucji, która potrwa tydzień, że prognozowany wzrost globalnej gospodarki w 2021 roku wyniesie 5,7 proc., a w 2022 roku - 4,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze perspektywy dla światowej gospodarki w 2022 roku. Analitycy: globalny PKB wzrośnie o 4,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 12:37
W 2022 r. globalny PKB urośnie o 4,5 proc. - przewidują ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Dodali, że głównymi impulsami wzrostu będą: poprawa sytuacji zdrowotnej w związku z pandemią, rosnąca konsumpcja i odbudowa zapasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost PKB w strefie euro. Znamy prognozę banku inwestycyjnego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 17:57
Realny wzrost PKB w strefie euro wyniesie 4,4 proc. w 2022 roku - przewidują ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs (GS). Eksperci GS zakładają, że europejska gospodarka odetchnie w wyniku systematycznej likwidacji wąskiego gardła w przemyśle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost PKB Polski w 2022 r. Znamy prognozę MFW

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:18
Polska powinna unikać ekspansywnej polityki fiskalnej po pandemii wobec ryzyka przegrzania gospodarki - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie po konsultacjach z rządem. Fundusz prognozuje wzrost PKB Polski w 2022 r. na 4,5 proc. i ocenia, że NBP powinien kontynuować podwyżki stóp procentowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile wzrośnie w tym roku PKB Chin? Znamy wyniki raportu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:10
Z raportu opublikowanego przez Centrum Badań nad Biznesem HSBC (PHBS) Uniwersytetu Pekińskiego wynika, że stopa wzrostu PKB Chin w 2021 r. prawdopodobnie wyniesie 8 proc. Natomiast wzrost PKB Państwa Środka w tym roku ma wynieść 5 proc.
rozwiń zwiń