X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

O ile może spaść w Polsce inflacja? Zobacz wyliczenia ekspertów Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 17:20
Działania opisane w tarczy antyinflacyjnej pozwolą zbić inflację maksymalnie o 3,0-3,5 pkt - wynika z raportu Goldman Sachs. Dodano, że wysoka inflacja będzie nam towarzyszyć także w przyszłym roku.
Tarcza anyyinflacyjna pozwoli na zbicie inflacji o maksymalnie 3,0-3,5 punktu procentowego. - twierdzą analitycy Goldman Sachs.
Tarcza anyyinflacyjna pozwoli na zbicie inflacji o maksymalnie 3,0-3,5 punktu procentowego. - twierdzą analitycy Goldman Sachs.Foto: Dziurek/Shutterstock

Ekonomiści Goldman Sachs przedstawili raport, w którym szacują wpływ tarczy antyinflacyjnej na wzrost cen.

Ich zdaniem, działania rządu opisane w tarczy pozwolą na zbicie inflacji o maksymalnie 3,0-3,5 punktu procentowego.

Dynamika inflacji

Z drugiej strony - jak ocenili - wdrożenie tarczy spowoduje większą zmienność inflacji.

"Szacujemy, że szczytowy, dezinflacyjny wpływ Tarczy na inflację zasadniczą będzie bliski 3-3,5 pkt. również w przyszłym roku. Ponadto dynamika inflacji bazowej umacniała się do końca roku i spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji bazowej w najbliższym czasie, utrzymując jastrzębią sytuację w Polsce" - napisali.

Zaznaczyli, że chociaż inflacja zasadnicza prawdopodobnie spadnie w nadchodzącym kwartale, spodziewają się dalszego wzrostu inflacji bazowej w najbliższym okresie.

Tarcza antyinflacyjna i niższy VAT

GUS poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc., licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

Przypomnieli, że na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 pb do +2,25 proc. "Chociaż nasza prognoza modalna przewiduje wzrost stóp do +3,00 proc. w nadchodzących miesiącach, postrzegaliśmy zagrożenia dla naszej prognozy jako przekrzywione w kierunku większego zaostrzenia przed grudniowym wydrukiem inflacji, a ostatnie zmiany inflacji jeszcze bardziej zwiększyły to ryzyko" - czytamy w raporcie.

Czytaj także:

Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media:- na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.);- na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

PR24, akg

Czytaj także

Inflacja w grudniu była na poziomie 8,6 procent. GUS potwierdził wcześniejszy szacunek wzrostu cen

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:20
Inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc., licząc rok do roku (rdr) - podał GUS. Dokładnie tyle ile szacował w tzw. szybkim odczycie flash. W listopadzie była na poziomie 7,8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Tarcza Antyinflacyjna 2.0 może ograniczyć wzrost cen, ale go nie zatrzyma

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:00
Jestem pesymistką, jeśli chodzi o wpływ kolejnego Pakietu Antyinflacyjnego na poziom cen. Dla producentów, usługodawców, których pakiet nie obejmuje, ceny surowców, komponentów rosną tak bardzo, że raczej nie obniżą swoich cen - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. Według prof. Konrada Raczkowskiego z Centrum Gospodarki Światowej UKSW można liczyć jedynie na zmniejszenie wzrostu cen o ok. 1,5 pkt. proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Granica 10 proc. może zostać za kilka miesięcy przebita". Lisicki o rosnącej inflacji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:07
- Na krótką metę te rozwiązania mogą przyczynić się do poprawy warunków życia, ale w dłuższym czasie nie powstrzymają inflacji - ocenił Tarczę Antyinflacyjną 2.0 w audycji Polskiego Radia 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń