Do 2 maja musimy przesłać nasz roczny PIT. Sprawdź, jak to zrobić w formie eletronicznej
Warto rozliczać podatki na drodze elektronicznej, bo wtedy zwrot nadpłaty nastąpi do 45 dni, a nie dopiero po nawet trzech miesiącach, jak w przypadku papierowego PIT-u - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-02-15, 17:00
Magdalena Rzeczkowska przypomniała, że już czwarty raz możemy rozliczyć się na drodze elektronicznej za rok 2021 (usługa Twój e-Pit) wchodząc na stronę podatki.gov.pl, a potem na stronę e-Urząd Skarbowy.
Znajdziemy tam naszą deklarację podatkową za ubiegły rok, przygotowaną przez Urząd Skarbowy na podstawie danych przesyłanych przez naszego pracodawcę. Chodzi o formularze: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38.W zeszłym roku z tej usługi skorzystało 10 milionów Polaków, czyli ponad połowa wszystkich deklaracji podatkowych.
Jak zdobyć cyfrowy PIT?
Trzeba się zalogować na internetowej stronie e-Urząd Skarbowy. Najłatwiej to zrobić przez: Profil Zaufany, e-Dowód, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.
Ale jest też możliwość pobrania naszego elektronicznego przygotowane przez fiskusa bez Profilu Zaufanego, e-dowodu, banki internetowe, mObywatela. Robimy to podając nasz NIP lub PESEL, datę urodzenia, kwotę przychodu w naszym rocznym rozliczeniu za 2020, lub przez wpisanie kwoty przychodu od naszych płatników za rok 2021 (PIT-11 od pracodawcy). Trzeba tę kwotę potwierdzić kwotą nadpłaty podatku lub sumy do dopłacenia przy rocznym rozliczeniu podatkowym na 2020 rok.
REKLAMA
Co z ulgami za poprzednie lata?
Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej przypomniała, że wciąż obowiązują ulgi podatkowe na dzieci oraz zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Te ulgi będą już wpisane do cyfrowego PIT-u przygotowanego przez fiskusa. Podobnie jak nasze dane personalne i mikro rachunek podatkowy.
Ale w przypadku np. darowizny związanej z COVID-19, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet, wydatków na termoregulację, kwot na indywidualne konto zabezpieczenie emerytalne, wydatki mieszkaniowe- to te dane musimy sami wpisać w cyfrowym PIT-cie ze strony e-Urząd Skarbowy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/PR1/Justyna Golonko/sw
REKLAMA