"Wyniki budownictwa znacząco wyższe od oczekiwań". Znamy analizę KIG
Spadek poziomu sprzedaży budowlano-montażowej w styczniu wobec grudnia jest typowym zjawiskiem - uważa Krajowa Izba Gospodarcza komentując dane GUS. Dodano, że w ujęciu rocznym wyniki budownictwa okazały się znacząco wyższe od oczekiwań.
2022-02-21, 15:15
Według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2022 r. była wyższa o 20,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. i niższa o 56,5 proc. w stosunku do grudnia 2021 r.
Wyższa produkcja budowlano-montażowa
"Analizując statystyki roczne należy również wspomnieć, że początek ub. roku był trudny dla budownictwa m.in. z powodu trudnych warunków pogodowych. Z kolei styczniowy, duży spadek poziomu sprzedaży budowlano-montażowej w stosunku do grudnia jest typowym zjawiskiem. Końcówka roku jest zazwyczaj okresem fakturowania i rozliczania wielu inwestycji budowlanych" - poinformowała Krajowa Izba Gospodarcza w komentarzu do danych GUS.
Wskazano, że według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa w styczniu była wyższa o 18,5 proc. w ujęciu rocznym oraz wyższa o 19,0 proc. w porównaniu z grudniem 2021 roku.
Ceny produkcji budowlano-montażowej
KIG zwróciła uwagę, że dane sprzedaży w ujęciu miesięcznym pokazują mocne spadki we wszystkich działach budownictwa. Wartość robót w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadła o 70,8 proc., w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 51,5 proc., a zajmujących się budową budynków o 37,3 proc.
Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ub.r. - jak czytamy - sprzedaż wzrosła we wszystkich grupach: w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków - o 39,0 proc., wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 14,7 proc., zaś w jednostkach wyspecjalizowanych w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,6 proc.
Wyliczono, że ceny produkcji budowlano-montażowej w styczniu 2022 roku były o 1,1 proc. wyższe niż przed miesiącem i jednocześnie o 8,3 proc. wyższe niż przed rokiem. W grudniu ub. roku zanotowano wzrost cen o 1,0 proc. m/m i 7,6 proc.
REKLAMA
PR24, akg
REKLAMA