Turcja jest istotnym partnerem handlowym dla Polski. Możliwości są jednak dużo większe

Turcja staje się coraz ważniejszych partnerem handlowym dla Polski nie tylko ze względu na rosnącą dynamikę polsko-tureckiej wymiany handlowej. Umowa na zakup bojowych dronów dla polskiej armii znacząco podnosi rangę wspólnych kontaktów. Dziś z oficjalną wizytą poleciał do tego kraju prezydent Andrzej Duda.

2022-03-16, 14:44

Turcja jest istotnym partnerem handlowym dla Polski. Możliwości są jednak dużo większe
SBU: rosyjscy żołnierze boją się nowych dostaw zagranicznej broni na Ukrainę.Foto: min obrony Ukrainy/twitter

Polsko-Turecka Izba Gospodarcza zwróciła uwagę, że dynamika polsko-tureckiej wymiany handlowej przez wiele lat utrzymywała się na tym samym poziomie. Jednak w 2021 roku widoczny jest ponowny wzrost i to bardzo dynamiczny. 

Według danych Izby w okresie dziewięciu pierwszych miesięcy 2021 r. eksport wyniósł 2,11 mld euro, i był wyższy niż tym samym okresie rok temu o 15,3%, a import wyniósł 4,23  mld euro, i był wyższy niż tym samym okresie rok temu o 34,1%. Wzajemne obroty wyniosły 6,34 mld euro, i były wyższe o 27,2% niż rok temu. 

Co sprzedajemy i kupujemy nad Bosforem?

Dynamika polsko-tureckich wzajemnych obrotów w 2021 r. jest spora, chociaż Turcja zajmuje w ogólnym obrocie międzynarodowym Polski dalekie miejsce. Jak wskazuje Izba oba kraje nie wykorzystują w tym względzie potencjału swoich gospodarek.

Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu tylko w samym listopadzie 2021 r. Turcja odnotowała wartość eksportu i importu odpowiednio na poziomie: 21,51 mld USD i 26,91 mld USD. 

REKLAMA

Według danych Agencji największe wolumeny po stronie importu z Polski odnotowano w w tym czasie w grupach obejmujących m.in. samochody osobowe, silniki diesla, semi-diesel do pojazdów lądowych, skrzynie biegów i ich części czy kombajny zbożowe. Natomiast w strukturze towarowej tureckiego eksportu do Polski najwyższe wartości eksportu odnotowano w grupach obejmujących samochody osobowe, ciągniki do naczep, inną stal cynkowo-żelazną, blachy aluminiowe, blachy i taśmy, orzechy laskowe, kuchenki mikrofalowe, grille itp.

Umowa na drony

To co może znacząco wpłynąć na dynamikę wzajemnych relacji handlowych to ewentualne kontrakty na uzbrojenie. W maju 2021 r. w Polskim Radiu 24 Minister Obrony Narodowej Mariusza Błaszczak poinformował o zakupie 24 dronów bojowych od tureckiego przemysłu. Pierwszy z czterech zestawów miał się pojawić na wyposażeniu wojska w tym roku. 

Szef MON przyznał również wtedy, że zakup Bayraktarów jest uzupełniony o "pakiet logistyczny i szkoleniowy", a także o offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało polskie "przedsiębiorstwo wojskowe".

- Do Wojska Polskiego trafi broń, która dotychczas nie była na wyposażeniu polskich sił zbrojnych - broń sprawdzona, broń skuteczna, broń, która odstrasza agresora - powiedział wtedy minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Jak skuteczne są drony w wojnie przekonały się wojska Ukraińskie walczące z Rosją. Nie jest więc wykluczone, że obecna wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji może przynieść owoce w postaci kolejnych kontraktów dla polskiej armii. 

Czytaj także:

polskieradio24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej