more_horiz
Gospodarka

Silne odbicie polskiej gospodarki po pandemii. Deficyt niższy od prognoz

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 15:39
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w wysokości 1,8 proc. PKB w roku 2021 pokazał siłę odbicia gospodarczego Polski po pandemii - powiedział główny ekonomista MF Łukasz Czernicki, komentując najnowsze dane GUS.
Polska gospodarka notuje po pandemii duży wzrost.
Polska gospodarka notuje po pandemii duży wzrost.Foto: shutterstock.com

Jak podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2021 r. wyniósł 1,8 proc. PKB wobec deficytu 6,9 proc. PKB w 2020 r. po korekcie. Ubiegłoroczny wskaźnik był niższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się deficytu na poziomie 2,2 proc. PKB.

Sporo wyzwań na kolejny rok

- Przed nami jest sporo wyzwań na przyszły rok, ale wynik 1,8 proc. PKB, jeśli chodzi o deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, cieszy i pokazuje siłę polskiego odbicia gospodarczego po pandemii - powiedział Czernicki.

Dodał, że ubiegłoroczny poziom deficytu był też niższy od prognoz Ministerstwa Finansów, które były opublikowane w połowie ubiegłego roku. Zaznaczył jednocześnie, że wtedy były zupełnie inne założenia makroekonomiczne, przy niższej inflacji.

Dobry punkt wyjścia

- Nasza ostatnia prognoza jest z połowy 2021 roku, jednak wtedy były zupełnie inne wskaźniki makroekonomiczne. Zakładaliśmy, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 5,3 proc. PKB - powiedział główny ekonomista MF.

Jak wskazał Czernicki, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych za rok 2021 jest zadowalający, gdyż jesteśmy znacząco poniżej wartości referencyjnej zawartej w kryteriach z Maastricht, ponieważ 1,8 proc. to znacząco poniżej 3 proc.

- To dobry punkt wyjścia przed wyzwaniami, jakie stoją przed nami w latach kolejnych - podkreślił.

Czytaj także:

Z wyzwań stojących przed polską gospodarką wymienił prawdopodobne spowolnienie gospodarcze związane z wojną za naszą wschodnią granicą, wydatki fiskalne z tym związane, czy podwyższenie wydatków na cele militarne w roku 2023 do 3 proc. PKB. - Mamy też spore obniżki podatków - powiedział Czernicki.

Czytaj także:

Przypomniał, że resort finansów pracuje obecnie nad kolejną prognozą i przedstawi ją pod koniec kwietnia w ramach Wieloletniego Planu Finansowego, którego częścią jest tak zwany APK, czyli Aktualizacja Programu Konwergencji.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem