more_horiz
Gospodarka

Polska na granicy z Ukrainą zbuduje suchy port? Szansa na eksport produktów rolnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 12:08
Polska pracuje nad stworzeniem suchego portu na granicy z Ukrainą w celu zwiększenia możliwości eksportu ukraińskich produktów rolnych, informują media. 
Polska na granicy z Ukrainą może wybudować suchy port kolejowy
Polska na granicy z Ukrainą może wybudować suchy port kolejowyFoto: Shutterstock/TTstudio

Według portalu spidersweb.pl powołującego sie na Ukraiński serwis, informację taką miał przekazać wicepremier i minister rolnictwa RP Henryk Kowalczyk podczas internetowego spotkania z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. 

"Jak wynika z komunikatu serwisu prasowego resortu polityki rolnej Ukrainy, podczas spotkania strony omówiły również warunki wzajemnej certyfikacji produktów zwierzęcych na rynkach obu krajów oraz świadectw eksportowych, w celu przyspieszenia odpowiednich procedur na granicy i przewozów towarów rolnych" - czytamy na portalu. 

Odcięte porty morskie

Według ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej 90 proc. eksportu ukraińskich produktów rolnych odbywało się wcześniej przez blokowane przez Rosję porty w Odessie i Nikołajewie. 

Ministerstwo planuje więc pięciokrotnie zwiększyć eksport produktów rolnych koleją. Do tego będą jednak potrzebne specjalne miejsca przeładunku. I tu właśnie pojawia się "suchy port" czyli miejsce gdzie będą przeładowywane i kierowane dalej produkty rolne z Ukrainy.

Jak podaje Wikipedia "suchy port" to obiekt bez dostępu do wody (w odróżnieniu od portu wodnego), połączony bezpośrednio z portem wodnym koleją, ewentualnie drogą.

Ulokowany jest w niewielkiej odległości od portu wodnego. Ładunki z suchego portu transportowane są w głąb lądu. W przypadku Polski mogą one trafiać do terminali przeładunkowych w Szczecinie czy Gdańsku.

Konsekwencje inwazji Rosji

Rosja i Ukraina łącznie odpowiadają za około 30 procent światowego eksportu pszenicy, podczas gdy Rosja jest największym światowym eksporterem nawozów. Z powodu wojny w obu krajach uwięziona jest znaczna ilość światowej pszenicy, kukurydzy i jęczmienia.

Kilkanaście organizacji międzynarodowych poinformowało, że z powodu narastających konfliktów, suszy, powodzi i wojny w Ukrainie, Afryka Zachodnia już stoi w obliczu największego kryzysu żywnościowego od dekady. Zagrożone jest też bezpieczeństwo żywnościowe Bałkanów, gdyż kraje te w znacznym stopniu opierają się na eksporcie zbóż z Rosji i Ukrainy, podsumowano. 

Czytamy także:

Spidersweb.pl/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem