more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych: przyniosą oczekiwany rezultat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 16:04
Sytuacja dotycząca inflacji zmieniła się radykalnie na niekorzyść, na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę inflacja została podbita o kilka punktów w górę - powiedział na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenia, że rosnąca także w Polsce inflacja jest zjawiskiem globalnym.
Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenia, że rosnąca także w Polsce inflacja jest zjawiskiem globalnym.Foto: twitter/BiuroNbp

Prezes NBP przypomniał, że w środę RPP podniosła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną NBP o 100 pkt. bazowych.

Inflacja nie tyko w Polsce

- To siódma podwyżka, działania te przyniosą oczekiwany rezultat, choć nie od razu, bo oddziaływanie polityki pieniężnej na gospodarkę zawsze zajmuje sporo czasu. Zwykle to jest kilka kwartałów, najczęściej pięć. Badania NBP pokazują, że najsilniejszy efekt występuje po 5-7 kwartałach - powiedział prezes NBP.

Stwierdził jednak, że obecnie sytuacja dotycząca inflacji zmieniła się radykalnie na niekorzyść.

- Na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę inflacja jest bardzo silnie podbita w górę, widzimy wzrost surowców rolnych, energetycznych i zaburzenia w handlu światowym. To, co mieliśmy, zostało podbite o kilka punktów w górę - powiedział Glapiński.


Posłuchaj
00:22 11675595_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński o perspektywie podwyżki stóp procentowych. (IAR)

 

Zwrócił uwagę, że wzrost inflacji widać nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Czytaj także:

- Inflacja rośnie globalnie, to efekt światowy, pierwsze tego efekty widać w marcowych danych. W strefie euro inflacja ustanowiła historyczne maksimum na poziomie 7,5 proc., to najwyższa wartość w strefie euro od momentu jej powstania. W części krajów strefy euro inflacja jest wyższa niż w Polsce, na Litwie i w Estonii osiągnęła ok. 15 proc. - stwierdził prezes NBP. 

Ocenił, że na razie inflacja jest dwucyfrowa, "wysoka i ma tendencję do wzrostu w kolejnych miesiącach tego roku, ze szczytem gdzieś w czerwcu".


Posłuchaj
00:25 11675595_2.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński o stopach procentowych. (IAR)

 

Wzrost gospodarczy

Mówiąc o wzrości gospodarczym Polski prezes NBP wskazał, że "wzrost PKB w I kwartale prawdopodobnie to jest 7 proc., co jest niezwykle wysokim wzrostem".

Dodał, że rosło zatrudnienie i nastąpił wyraźny wzrost wynagrodzeń. - Stopa bezrobocia jest u nas jedną z najniższych w UE. Praktycznie nie istnieje bezrobocie - zauważył szef banku centralnego.


Posłuchaj
00:31 11675306_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński o stopach procentowych i wsparciu złotego. (IAR)

 

Adam Glapiński poinformował również, że rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Jerome'em Powellem. Szef NBP stwierdził, że przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego zapewnili go o wsparciu dla Polski.

Tarcza antyinflacyjna

Szef NBP mówił także podczas spotkania z dziennikarzami o Tarczach antyinflacyjnych.

- Rząd pomaga nam w opanowaniu inflacji przez Tarcze antyinflacyjne. To jest te 2 pkt. proc., prawdopodobnie może więcej nawet obniżona inflacja. Tarcze działają, są przedłużane i są nawet rozszerzane - powiedział Glapiński.

IAR/PAP, PR24, akg