more_horiz
Gospodarka

Pierwsza obwodnica z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W Kolnie podpisano ważną umowę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 13:00
Kolno na Podlasiu, to pierwsza w Polsce miejscowość, która będzie miała obwodnicę finansowaną z Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Inwestycja powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej i będzie prowadzona przez władze samorządowe Podlasia. Wartość rządowego dofinansowania, to prawie 55 milionów złotych.  Dziś podpisano umowę na prowadzenie prac.
W przypadku obwodnicy Kolna kwota dofinansowania wynosi 54 i pół miliona złotych. Cała inwestycja ma kosztować 95 milionów złotych.
W przypadku obwodnicy Kolna kwota dofinansowania wynosi 54 i pół miliona złotych. Cała inwestycja ma kosztować 95 milionów złotych.Foto: GDDKiA/twitter

Od 2020 roku ministerstwo infrastruktury prowadzi rządowy program budowy stu obwodnic. Inwestycje są tworzone z wykorzystaniem dróg krajowych. Wszystkie koszty inwestycji pokrywa budżet państwa. W przypadku inwestycji w ciągu dróg wojewódzkich jest nieco inaczej. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg partycypuje w kosztach, ale nie pokrywa ich całkowicie. By inwestycje powstały, konieczna jest kooperacja władz województwa z rządowymi urzędnikami.

Obwodnice ze wsparciem

Już w zeszłym roku resort infrastruktury zapowiadał, że fundusz będzie mógł także współfinansować budowę obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich. Dziś w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i jego zastępcy Rafała Webera doszło do podpisania pierwszej umowy na budowę takiej obwodnicy.

W przypadku obwodnicy Kolna kwota dofinansowania wynosi 54 i pół miliona złotych. Cała inwestycja ma kosztować 95 milionów złotych.

Obwodnica wojewódzka będzie przebiegała za Gromadzynem od skrzyżowania Rydzewo - Stawiski  i będzie biegła przez Łabniankę w stronę drogi krajowej za Łabno. Drugi odcinek obwodnicy będzie odchodził od drogi krajowej za Łabno w kierunku drogi na Zabiele na wysokości drogi po kolei wąskotorowej.

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg  zostanie zbudowana nowa, prawie 7 kilometrowa droga. Oprócz inwestycji  w Kolnie, w województwie podlaskim realizowana będzie też budowa obwodnicy Ciechanowca, Sokół oraz dokończona zostanie Wschodnia Obwodnica Suwałk.

Ile dróg ze wsparciem funduszu?

 - W ciągu ostatnich trzech lat, dzięki rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg, wsparliśmy samorządy w modernizacji, budowie i przebudowie ponad 14 tysięcy kilometrów dróg. Do końca dekady tego programu będzie to 40 miliardów złotych wydatkowanych na wsparcie przybudowy dróg gminnych i powiatowych – mówił podczas uroczystości związanej z podpisaniem umowy na prowadzenie robót budowlanych minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kolno usytuowane jest przy drodze krajowej  63. Prowadzi ona na Mazury i szczególnie podczas sezonu wakacyjnego ruch w mieście jest mocno wzmożony. Trasa Stawiski-Myszyniec stała się również częściej eksploatowana od momentu otwarcia węzła Via Baltica. Nowa droga zaczynać się będzie na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 647 z drogą powiatową Kolno-Świdry, czyli w rozwidleniu dróg na węzeł Stawiski i na węzeł Świdry.


Mapa Polski ze stanem realizacji Programu Budowy 100 obwodnic Mapa Polski ze stanem realizacji Programu Budowy 100 obwodnic

 

 

IAR/PR24/Aleksander Pszoniak/SW