more_horiz
Gospodarka

Handlarze ropą boją się sankcji. Rezygnują z dostaw z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 11:55
Szwajcarski Vitol ogłosił, że zamierza do końca tego roku całkowicie skończyć z handlem ropą i innymi produktami pochodzenia rosyjskiego. Kolejny trader - Trafigura - chce w pełni przestrzegać wszystkich obowiązujących sankcji - podają media. 
Najwięksi traderzy w końcu zdecydowali się na odejście od zakupów rosyjskiego surowca i produktów naftowych
Najwięksi traderzy w końcu zdecydowali się na odejście od zakupów rosyjskiego surowca i produktów naftowychFoto: PAP/EPA/WILLIAM S. STEVENS/HO

Vitol ogłosił, że zamierza do końca tego roku całkowicie skończyć z handlem ropą i innymi produktami pochodzenia rosyjskiego. Cytowany przez Bloomberga rzecznik grupy zapowiedział, że już w drugim kwartale 2022 roku Vitol będzie obsługiwał znacznie mniejszą ilość rosyjskiej ropy "wraz ze spadkiem bieżących zobowiązań umownych", podaje portal wnp.pl. 

Firma nie będzie też zawierała żadnych nowych kontraktów z rosyjskimi podmiotami.

"Drugi potężny trader - Trafigura - powiedział agencji Reuters, że "będzie w pełni przestrzegać wszystkich obowiązujących sankcji". Firma planuje od 15 maja ograniczać wolumeny swoich transakcji z rosyjskimi podmiotami. Shell, inny duży sprzedawca ropy, już przestał kupować rosyjską ropę" - czytamy w materiale. 

Giganci od handlu ropą

Szwajcarski Vitol ma biura w 40 krajach i w ubiegłym roku przewoził 7,6 mln baryłek ropy dziennie, na czym - według szacunków Reutersa - zarobił na czysto ponad 4 mld dolarów. Drugi trader, Trafigura z siedzibą w Genewie, na handlu ropą zarobił w ubiegłym roku 3,1 mld  dolarów. Firma, określana jako główny nabywca rosyjskiej ropy, posiada 88 biur w 48 krajach i zatrudnia ponad 9000 pracowników.

Jak wskazuje portal, do tej pory ci działający w cieniu giganci rynku ropy handlowali rosyjskim surowcem, tłumacząc się zobowiązaniami wynikającymi z długoterminowych kontraktów.

Ukraina wzywa do działań

Według portalu Ukraiński rząd nie pozostawia złudzeń, że kontynuowanie zakupów rosyjskich surowców oznacza wprost finansowanie mordu ukraińskich obywateli. Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaproponował Zachodowi we wpisie, opublikowanym na Twitterze, wprowadzenie nowej europejskiej waluty.

"Jedna baryłka rosyjskiej ropy = jeden litr krwi zabitego obywatela Ukrainy" - napisał jeden z przedstawicieli Ukrainy w rosyjsko-ukraińskich negocjacjach pokojowych.

Jak wyliczał, 140 firm wciąż działających w Rosji tak naprawdę odpowiada za masakrę w Buczy.

Czytaj także:

wnp.pl/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem