more_horiz
Gospodarka

Rosną koszty produkcji owoców i warzyw w krajach UE. Trend ten może się utrzymać

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 13:28
Od 20-40 proc. w zależności od kraju wzrosły koszty produkcji owoców i warzyw - wskazują unijni eksperci. Ich zdaniem, trend ten będzie się utrzymywał m.in. z powodu wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu - poinformowała w komunikacie Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Od 20-40 proc. w zależności od kraju wzrosły koszty produkcji owoców i warzyw
Od 20-40 proc. w zależności od kraju wzrosły koszty produkcji owoców i warzywFoto: Shutterstock/Nolanberg11

Eksperci z Uniwersytetu w Wageningen, podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej "Owoce i warzywa" Copa-Cogeca wskazywali, że Europejski Zielony Ład będzie miał znaczący wpływ na sektor owoców i warzyw.

Badanie holenderskich naukowców potwierdza wcześniejsze wyniki badań przeprowadzone przez Departament Rolnictwa USA (USDA), Wspólne Centrum Badań Komisji Europejskiej oraz Uniwersytet w Kilonii, mówiące o tym że wdrożenie celów strategii "Od pola do stołu" i strategii "Bioróżnorodności" doprowadzi do zmniejszenia produkcji upraw w całej UE średnio o 10 do 20 proc., wzrostu kosztów produkcji, spadku eksportu oraz wzrostu importu.

Według ekspertów, wpływ celów obu strategii na uprawy trwałe: winogrona, jabłka, oliwki, owoce cytrusowe będzie większy niż na uprawy roczne takie jak rośliny oleiste, rzepak, pszenica, kukurydza oraz buraki cukrowe.

Uczestnicy spotkania wyrazili wątpliwości czy zagraniczni producenci będą w stanie spełnić rygorystyczne wymogi Europejskiego Zielonego Ładu. Ich zdaniem w obecnej sytuacji strategia "Od pola do stołu" powinna zostać zmieniona.

Rezygnacja ze środków ochrony roślin

Polskę na tym spotkaniu reprezentował Witold Boguta, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

"Jeżeli unijni rolnicy nie będą mogli korzystać ze środków ochrony roślin, to inni też powinni. Musi nastąpić konsekwentne wdrożenie tzw. lustrzanych klauzul" - zaznaczył Boguta.

Kolejnym problem m.in. dla sadowników jest polityka UE zmierzająca do rezygnacji z używania plastiku. Niektóre kraje członkowskie postanowiły nawet pójść dalej niż unijne dyrektywy w tym zakresie. Np. we Francji wprowadzono przepisy zakazujące stosowanie plastiku w przypadku pakowania owoców i warzyw do 1,5 kg. Nie można też stosować naklejek. Francuskie organizacje skarżą się, że rząd chce być pro-ekologiczny a kozłem ofiarnym jest branża. Trzeba bowiem teraz szukać alternatywnych, droższych rozwiązań - tłumaczył Boguta.

Wojna wpływa na eksport jabłek z Polski

Podczas posiedzenia grupy roboczej "Owoce i warzywa" Copa-Cogeca rozmawiano także o sytuacji spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Konflikt spowodował poważne zakłócenia na rynku jabłek.

Polska ma problemy w handlu z Kazachstanem czy Mongolią, bo transporty nie mogą jechać przez Ukrainę, transport przez Białoruś czy Rosję jest bardzo problematyczny. Z kolei Mołdawia miała do sprzedania na rynek rosyjski i białoruski ok. 100 tys. ton jabłek, w sytuacji wojny będzie chciała sprzedać ten towar do krajów UE.

"Wojna zwiększyła presję podażową, a to oznacza spadki cen dla producentów" - podkreślił prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Czytaj także:

PAP/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem