more_horiz
Gospodarka

"Chcemy zakończyć fuzję z PGNiG w trzecim kwartale tego roku". Jest deklaracja Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 13:41
Jesteśmy na finiszu przejęcia grupy Lotos, fuzję z PGNiG chcemy zakończyć w trzecim kwartale tego roku - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, po zakończeniu całego procesu płocki koncern będzie miał ok. 220 mld przychodów rocznie.
Daniel Obajtek: będziemy się koncentrować na dalszej rozbudowie Orlenu jako silnego koncernu multienergetycznego.
Daniel Obajtek: będziemy się koncentrować na dalszej rozbudowie Orlenu jako silnego koncernu multienergetycznego.Foto: Shutterstock/Orso

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z litewskim Radiem znad Wilii podkreślił znaczenie wzmocnienia grupy PKN Orlen, która w jego opinii odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne regionu. Kwestia rozbudowy koncernu będzie tematem i inwestycje grupy na Litwie (m.in. rozbudowa rafinerii w Możejkach) będą tematami, o których Obajtek ma dziś dyskutować na spotkaniu z szefową litewskiego rządu, Ingridą Simonyte.

Strategiczne rozmowy na Litwie

- Mamy wiele tematów, w tym takie, które są bardzo ważne dla bezpieczeństwa - jesteśmy największa firmą na Litwie, odpowiadamy za bezpieczeństwo paliwo, budujemy bardzo mocny koncern multienergetyczny w Polsce - tu też myślimy w kwestii inwestowania, jeżeli mówimy w ogóle o filarze energetycznym - mówił.

Wskazał na znaczenie rozbudowy rafinerii w litewskich Możejkach, która umożliwi pogłębiony przerób ropy. Według niego od tych inwestycji zależy bezpieczeństwo paliwowe nie tylko Litwy, ale również Łotwy, Estonii.

- Z produktów tej rafinerii korzystamy także w Polsce - dodał.

Czytaj także:

Obajtek podkreślił znaczenie dalszego wzmacniania grupy Orlen.

- Już jesteśmy największą firmą w tym regionie - przejęliśmy parę drobnych firm, przejęliśmy grupę energetyczną Energa, więc bardzo mocno ten pion energetyczny wzmocniliśmy. Budujemy firmę, która jest oparta o wiele filarów. Teraz jesteśmy praktycznie na finiszu przejęcia grup Lotos - wymieniał. Prezes PKN Orlen przypomniał, że jego grupa pracuje obecnie nad fuzją z PGNiG, którą Orlen chce dokończyć "w trzecim kwartale tego roku".

Odejście od rosyjskiej ropy

Obajtek został zapytany o możliwość pełnego zrezygnowania z rosyjskiej ropy.

- Jako cały, zintegrowany koncern, już 70 proc. ropy czerpiemy spoza kierunku rosyjskiego - mówił. Wskazał ponadto, że 100 proc. dostaw ropy do rafinerii w Możejkach pochodzi spoza Rosji.

Z informacji przekazanych przez Obajtka wynika, że Orlen już zrezygnował z dostaw rosyjskiej ropy, jeżeli chodzi o wszystkie dostawy spotowe. Zaznaczył jednak, że koncern nadal kupuje ropę z Rosji na mocy umów terminowych. Jedna z nich wygasa "wraz z końcem roku".

- Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy czynimy wszelkie starania, aby przed końcem roku przejść na inne gatunki ropy - powiedział.

PolskieRadio24.pl, PAP, md