more_horiz
Gospodarka

Koszty obsługi długu sektora finansów publicznych. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 14:15
Koszty obsługi długu sektora finansów publicznych wyniosą w tym roku 1,7 proc. PKB, a w 2023 r. 2,1 proc. PKB - wynika z wypowiedzi zastępcy dyrektora departamentu długu publicznego w resorcie finansów Marka Szczerbaka podczas spotkania z dziennikarzami.
W relacji do PKB koszt obsługi długu sektora finansów publicznych ustabilizuje się w 2023 roku na 2,1 proc. - prognozuje resort finansów.
W relacji do PKB koszt obsługi długu sektora finansów publicznych ustabilizuje się w 2023 roku na 2,1 proc. - prognozuje resort finansów.Foto: Andrzej Rostek/Shutterstock

- Koszty obsługi długu w 2021 roku były niższe niż średnia unijna 1,4 proc. Dla strefy euro było to 1,5 proc. i to mimo polityki ultra niskich stóp procentowych banku centralnego, prowadzonej od wielu lat w strefie euro. W Polsce niskie stopy procentowe były dopiero od 2020 roku w reakcji na pandemię - powiedział Szczerbak.

- Jeżeli chodzi o przewidywany wzrost w 2022 roku do 1,7 proc., to wynika on ze wzrostu rentowności długu, a ta z kolei - ze wzrostu stóp procentowych NBP (...) i oczekiwanych dalszych podwyżek stóp NBP. (...) Przewidujemy, że w relacji do PKB koszt obsługi długu sektora ustabilizuje się w 2023 roku na 2,1 proc. To jest mniej niż przez większość okresu, odkąd Polska jest w Unii Europejskiej - dodał.

Czytaj także:

W Aktualizacji Programu Konwergencji przewiduje się, że relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB spadnie w 2022 roku do 52,1 proc., a następnie będzie się stopniowo obniżać, osiągając 49,7 proc. na koniec 2025 roku.

Polskie Radio24, akg


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem