more_horiz
Gospodarka

"Wojna na Ukrainie to realne zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego". Konferencja FAO w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 19:39
- Rosyjska agresja przeciw Ukrainie zdestabilizowała globalne bezpieczeństwo żywnościowe, musimy wzmacniać globalny system bezpieczeństwa w tym obszarze - powiedział w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau, otwierając 33. Regionalną Konferencję FAO.
Ukraina jest ważnym eksporterem zboża do krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.
Ukraina jest ważnym eksporterem zboża do krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.Foto: Shutterstock/Mint Images on Offset

Uczestnicy rozmawiają o wyzwaniach zagrażających produkcji żywności i bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie.

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że realnym zagrożeniem jest wojna na Ukrainie, która jest ważnym eksporterem zboża do krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Destabilizacja światowego bezpieczeństwa żywnościowego

- 40 procent tego, co tam się spożywa, pochodzi z Ukrainy. Kiedy dostawy się przerwą, niedobory będą tak wielkie, że sytuacja grozi turbulencjami społecznymi, załamaniem stabilności politycznej. Będzie trudno wyżywić tamtejszą ludność. Jeśli to wszystko się na siebie nałoży, Europa może spodziewać się tego, o czym stale myślimy - kolejnej fali imigrantów, jak w 2015 roku - podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach bezpieczeństwo żywnościowe stało się bardzo ważne i jest przedmiotem dyskusji na wielu forach międzynarodowych.

Kryzys żywnościowy może wpłynąć na migrację

- Niesprowokowana rosyjska agresja przeciw Ukrainie zdestabilizowała globalne bezpieczeństwo żywnościowe - zwrócił uwagę Rau.

Czytaj także:

Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe jest priorytetem na najbliższe lata i kryzys w tym obszarze może wpłynąć na migrację i powstrzymać rozwój gospodarek. - Musimy wzmacniać globalny system bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślił Rau.

Mówił, że FAO odgrywa kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz tego bezpieczeństwa.

Utworzona w 1945 roku FAO - zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich - ma swoją siedzibę w Rzymie.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem