Soboń: zmiany w opodatkowaniu firm w UE razem ze zmianami opodatkowania cyfrowych gigantów
Sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej wysłuchała informacji o stanowisku, jakie rząd ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektów aktów prawnych UE na posiedzeniu Rady ds. Gospodarczych i Finansowych planowanym na 24 maja 2022 r. Rada ma zająć się kwestią opodatkowania przedsiębiorstw.
2022-05-11, 14:23
Jak powiedział wiceminister finansów Artur Soboń, który przedstawił stanowisko rządu, zmiana dotycząca opodatkowania największych firm opiera się na dwóch filarach.
Polska chce opodatkowania cyfrowych gigantów
- Filar drugi ma wprowadzić globalną efektywną stawkę podatkową dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej na poziomie 15 proc. dla firm, których globalne przychody przekraczają 750 mln euro. Z kolei filar pierwszy ma relokować bazę podatkową największych firm do państw, gdzie konsumuje się i użytkuje usługi i towary sprzedawane przez te przedsiębiorstwa. Polska chce opodatkowania cyfrowych gigantów, ale rząd traktuje to jako pakiet i podtrzymuje propozycję, aby oba filary powiązać. Proponujemy powiązanie wejścia w życie obu filarów - powiedział wiceminister Artur Soboń.
Jak przypomniał w trakcie obrad komisji dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Finansów Patryk Łoszewski, celem rządu jest opodatkowanie gigantów cyfrowych i temu jest podporządkowana cała strategia. Dodał, że podczas negocjacji na poziomie OECD padła zapowiedź połączenia kwestii opodatkowania gigantów cyfrowych z opodatkowaniem mniejszych firm.
- Na poziomie unijnym te sprawy zostały rozdzielone i na język dyrektywy została przełożona tylko kwestia drugiego filaru, co jest zrozumiałe, bo pierwszy filar wymaga konwencji międzynarodowej. Nasza propozycja zakłada kontynuowanie prac nad dyrektywą i jej przygotowanie, ale moment jej wejścia w życie powinien zostać wyznaczony wtedy, kiedy już będzie międzynarodowe porozumienie w sprawie filaru pierwszego - powiedział Patryk Łoszewski.
- Nie chcemy, aby wyłącznie doszło do zmian w systemie opodatkowania przedsiębiorstw i to wyłącznie na poziomie Unii Europejskiej, a nie globalnym, a takie ryzyko istnieje - dodał dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MF.
PR24, akg
REKLAMA