more_horiz
Gospodarka

Turystyka samochodowa do Czech, Słowacji i na Węgry? Sprawdź jakie są ograniczenia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 11:12
Podróż samochodem do naszych południowych sąsiadów lub na Węgry dzięki zniesieniu większości ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa Covid-19 stała się znacznie łatwiejsza niż kilka miesięcy wcześniej. Warto jednak zabrać ze sobą maseczki ochronnne. 
Przed wyjazdem do Czech, na Słowację czy na Wegry sprawdź czy i gdzie będziesz potrzebował maseczki
Przed wyjazdem do Czech, na Słowację czy na Wegry sprawdź czy i gdzie będziesz potrzebował maseczkiFoto: Pixabay/Siggy Nowak

Turyści zmotoryzowani jadący do Czech, na Słowację czy na Węgry od początku kwietnia nie mają już problemów z wjazdem, gdyż zostały w większości zniesione ograniczenia ochronne w związku z epidemią koronawirusa Covid-19. Maseczki mogą się jednak przydać jeżeli będziemy zmuszeni skorzystać np. z tamtejszej służby zdrowia.  

Podróż do Czech

Z dniem 9 kwietnia 2022 roku zostały zniesione ograniczenia ochronne regulujące wstęp na terytorium Republiki Czeskiej w związku z epidemią koronawirusa Covid-19. Do Czech można już wjechać bez konieczności spełnienia specjalnych warunków epidemiologicznych, które służyły ograniczeniu szerzenia się koronawirusa. Został uchylony zakaz wjazdu obywateli krajów trzecich i konieczność okazania bycia niezarażającym.

W związku z zakończeniem stanu zagrożenia pandemicznego, o którym zdecydowała tamtejsza Izba Poselska wszystkie dotychczasowe nadzwyczajne środki Ministerstwa Zdrowia zostały uchylone od 5 maja. Od tego dnia obowiązek noszenia środków ochrony dróg oddechowych kończy się również w placówkach medycznych (m.in. apteki) oraz placówkach pomocy społecznej.

Wjazd na Słowację

Podobnie jak w Czechach również z początkiem kwietnia zniesiono większość ograniczeń związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 przy wjeździe i w trakcie tranzytu przez jej terytorium.

Osoby wjeżdżające do Słowacji z zagranicy, w tym również osoby nie zaszczepione przeciw Covid-19, nie są obowiązane do dokonywania rejestracji formularza e-hranica ani do odbywania kwarantanny. Generalnie na terytorium Słowacji obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 (oprócz dzieci do lat 6) w pomieszczeniach zamkniętych związanych z ochroną zdrowia. Nie jest jednak wykluczone, że i to ograniczenie niebawem zostanie zniesione.

Podróż na Węgry

Jak informuje polskie ministerstwo spraw zagranicznych wjazd na terytorium Węgier drogą lądową lub wodną (czyli z wyłączeniem podróży samolotami) z terytorium Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji lub Słowenii - bez względu na obywatelstwo - odbywa się według generalnych zasad, bez dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Oznacza to zwykłe przekraczanie granicy z kontrolą graniczną lub na wewnętrznych granicach strefy Schengen (czyli z terytorium Austrii, Słowacji i Słowenii) bez kontroli.

Warto pamiętać, że stan zagrożenia epidemicznego na obszarze całego kraju obowiązuje do 30 maja 2022 r., choć większość ograniczeń została już zniesiona. Nie obowiązują m.in. noszenie masek zakrywających usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych zarówno w komunikacji miejskiej jak i pociągach, ale także w sklepach czy w restauracjach. Jednak noszenie maseczek obowiązuje w placówkach służby zdrowia. 

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/mk