more_horiz
Gospodarka

Shell zdecydował się na sprzedaż stacji benzynowych i fabryki smarów w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:40
Rosyjski koncern Łukoil przejmuje fabrykę smarów i ponad 400 stacji benzynowych, znajdujących się w Rosji, od koncernu naftowo-gazowego Shell - informują media.  
Ponad 400 stacji benzynowych Shell zostanie przejętych w Rosji
Ponad 400 stacji benzynowych Shell zostanie przejętych w RosjiFoto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Formalnie rosyjska firma kupi Shell Neft, właściciela stacji benzynowych znajdujących się w kilkudziesięciu miastach Rosji, informuje dziennik "Algemeen Dagblad". Łukoil kupi także fabrykę smarów w Torżok, miejscowości znajdującej się na północny zachód od Moskwy.

Z informacji koncernu Shell wynika, iż transakcja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Jej kwota nie została ujawniona.

Wcześniej zarząd Shella ogłosił, że zamierza wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi z rosyjskim gigantem, w tym z 27,5 procent udziałów w spółce Sachalin-II LNG, 50 procent udziałów w Salym Petroleum Development oraz przedsięwzięciu energetycznym Gydan. Koncern Shell poinformował też, że zamierza zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

Oprócz Shella decyzję o opuszczeniu Rosji podjęło również BP Plc, które pod koniec marca zwróciło się do wspieranych przez państwo firm w Azji i na Bliskim Wschodzie, w tym CNPC i Sinopec, w celu zbadania możliwości pozbycia się 20 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Rosneft PJSC.

Na koniec 2021 roku Shell miał około 3 miliardów dolarów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem