more_horiz
Gospodarka

Minister Buda: będziemy się starali, by ani jedno euro z KPO nie zostało stracone

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:00
- Jestem optymistą, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z KPO, resorty już dziś przygotowują i prowadzą przetargi, przygotowują programy - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rząd liczy na formalne zaakceptowanie KPO albo na dzisiejszym posiedzeniu unijnych komisarzy, albo w przyszłym tygodniu.
Minister Buda jest pewien, że sprawa reformy Sądu Najwyższego nie zablokuje uruchomienia  KPO
Minister Buda jest pewien, że sprawa reformy Sądu Najwyższego nie zablokuje uruchomienia KPO Foto: PAP/Paweł Supernak

Szef MRiT mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że Krajowy Plan Odbudowy będzie zatwierdzony na początku czerwca, a pieniądze trafią do Polski kilka tygodni po złożeniu wniosku. - Wniosek złożymy w lipcu. Zakładam, że pieniądze będą w końcówce sierpnia, początku września - powiedział.

- Zawarliśmy porozumienie na poziomie negocjacyjnym, wysłaliśmy materiał, czyli aktualny KPO do zatwierdzenia przez Komisję. Teraz muszą się zadziać kroki formalne: czyli czekamy na zatwierdzenie Komisji i zatwierdzenie przez Radę  tego materiału, który przygotowaliśmy wspólnie podczas negocjacji - poinformował Buda.

Reforma Sądu najwyższego jako etap reform KPO

Dopytywany, czy jeśli nie dojdzie do porozumienia w koalicji rządzącej ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, to KPO nie zostanie zatwierdzone, Buda zapewnił, że tak nie będzie, bo reforma Sądu Najwyższego jest kwestią do rozliczenia w ramach kamieni milowych, czyli etapów harmonogramu poszczególnych reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Czytaj także:

Co ważne, już w ubiegłą niedzielę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że koalicja rządowa porozumiała się w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

- To musimy zrobić do końca czerwca tego roku, więc do zatwierdzenia KPO przez Komisję i Radę spokojnie dojdzie przed tym, a my jeszcze do końca czerwca mamy czas, by przeprowadzić proces legislacyjny - wyjaśnił szef MRiT.

Na pewno zdążymy z wydawaniem pieniędzy

Na pytanie, czy są obawy, że Polska nie zdąży wydać pieniędzy z KPO, bo do końca tego roku trzeba zakontraktować 70 proc. przyznanej nam kwoty, Buda przyznał, że będzie to duże wyzwanie, by wydać te środki. "Nie powiedziałbym jednak, że to się nie uda. Resorty już dziś się przygotowują, prowadzą przetargi, przygotowują programy, to się dzieje. Jestem optymistą. Będziemy się starali, by ani jedno euro nie zostało stracone" - zadeklarował.

Przypomniał, że tzw. ustawa wdrożeniowa przewiduje prefinansowanie wydatków na inwestycje z KPO środkami krajowymi. - Dziś można spokojnie realizować inwestycje zapisane w KPO. To się już dzieje. Dzisiaj są ogłoszone przetargi w PKP PLK ze środków KPO, wybierani są wykonawcy - powiedział minister Buda.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W ramach KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach bezzwrotnych grantów i o 11,5 mld euro z części zwrotnej - pożyczkowej.


Posłuchaj: Minister Buda o gwarancjach i o KPO
13:38 PR3 2022_05_18-08-45-04_Buda_for_media.mp3 Waldemar Buda o programie mieszkaniowym i o KPO (Salon polityczny Trójki)

IAR/polskieradio24/PKJ

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem